Reklama

Reklama

Sienkiewicz mniej znany. Pasje, miłości, kompleksy

Czy wiesz, że Henryka Sienkiewicza męczył kompleks związany z dziecięcym wyglądem? Pisarz był członkiem najstarszego polskiego klubu sportowego, miał szczęście do Marii, a w ciągu całego swojego życia napisał 15 tys. listów. Ciekawostki dotyczące autora "Trylogii" przygotowały uczennice krakowskiego gimnazjum. Dziś Wielki Test o Sienkiewiczu. Będzie go można rozwiązać online o godz. 20:30 na stronach Interii.

Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza - a właściwie rokiem Henryka Adama Piusa Sienkiewicza, herbu Oszyk. Prezentujemy ciekawostki związane z pisarzem.

Dziecięcy wygląd i trzynaście ocen dostatecznych

Sienkiewicz jeszcze przed ukończeniem gimnazjum musiał utrzymywać się sam - z korepetycji i dziennikarskiej pensji.

Autor "Trylogii" nie błyszczał na maturze - jedynie z języka polskiego, historii Rosji i Polski oraz geografii powszechnej otrzymał oceny bardzo dobre. Poza tym - trzynaście dostatecznych.

Zanim trafił na wydział filologiczno-historyczny, studiował na wydziale lekarskim Szkoły Głównej Warszawskiej, a po pewnym czasie przeniósł się na studia prawnicze.

Reklama

Gdy w 1880 roku napisał nowelę "Niewola tatarska", krytyk literacki Piotr Chmielowski bezlitośnie ocenił, że "twórczość historyczna dla Sienkiewicza jest zamknięta".

Pisarza przez całe życie męczył kompleks związany z niskim wzrostem, dziecięcym wyglądem  i brakiem krzepy fizycznej. To właśnie z tego powodu, gdy jako 17-latek zgłosił się do powstańczego oddziału, usłyszał: "dzieci nam tutaj nie potrzeba". Być może ta skrywana trauma sprawiła, że niepokaźnego Michała Wołodyjowskiego uczynił doskonałym szermierzem.

Sienkiewicz pisał codziennie tyle, ile było potrzeba do odcinka w gazecie. Gdy w 1886 roku drukowano "Potop" w "Słowie", autor, przebywając za granicą, wysłał do redakcji następującą depeszę: "Telegrafujcie, gdzie jest Kmicic. Zapomniałem i nie mogę dalej pisać". Redakcja pomogła: "Kmicic w Częstochowie wysadza armatę".

Pięć Marii, piętnaście tysięcy rubli, piętnaście tysięcy listów

Jeden z wielbicieli "Trylogii" w 1888 roku wysłał Sienkiewiczowi w anonimowym darze 15 tys. rubli wraz z listem: "Nic to - Michał Wołodyjowski". Pisarz nie chciał przyjąć prezentu i w ogłoszeniu prasowym wzywał ofiarodawcę do cofnięcia darowizny - ten się jednak nie zgłosił. Pisarz przeznaczył więc te środki na fundusz stypendialny im. Marii Sienkiewiczowej - swojej ukochanej, pierwszej żony, przedwcześnie zmarłej na gruźlicę. Z pomocy stypendialnej skorzystali m.in. Maria Konopnicka, Stanisław Wyspiański, Stanisław Przybyszewski i Stanisław Witkiewicz.

Henryk Sienkiewicz miał szczęście do Marii - aż pięć razy gorące uczucie połączyło go z kobietami o tym właśnie imieniu. Z trzema z nich był żonaty. Żartowano wówczas, że w ten sposób przypieczętował swoją ulubioną formę literacką - trylogię.

W ciągu całego swojego życia napisał aż 15 tys. listów. Do naszych czasów zachowało się jedynie 3 tys. Zebrano je w pięciu grubych tomach (Państwowy Instytut Wydawniczy). Najliczniejszą grupę zachowanej korespondencji stanowią listy Sienkiewicza do Jadwigi Janczewskiej - siostry jego pierwszej żony.

Sienkiewiczacy

Sienkiewiczacy to jedyna grupa szkół w Polsce, która corocznie organizuje zjazdy w rocznicę urodzin patrona. Pierwszy zlot odbył się w 1993 roku.

Zloty odbywały się również w Gimnazjum Integracyjnym nr 74 im. Henryka Sienkiewicza w Krakowie. Wszystkie ciekawostki przygotowały uczennice tej szkoły - Alicja Chojnacka, Patrycja Kardas, Karolina Kozińska, Krystyna Włościak, Gabriela Cielecka - pod kierunkiem Danuty Wnęk, nauczycielki języka polskiego.

WIELKI TEST O SIENKIEWICZU

"Wielki Test o Sienkiewiczu"  został poświęcony twórczości tego wielkiego, polskiego pisarza. Quiz będzie można oglądać w TVP 1  i równocześnie rozwiązywać online na stronie www. interia.pl. Aby wziąć w nim udział, wystarczy dziś od godz. 20.00 wypełnić formularz zgłoszeniowy pod adresem http://testosienkiewiczu.interia.pl, zaakceptować regulamin i odpowiedzieć na pytania konkursowe, emitowane w trakcie trwania konkursu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy