Reklama

Reklama

Rosjanie zrobili ze Schetyny... psa

Rosjanie po raz kolejny zarzucają Grzegorzowi Schetynie próbę przekłamania historii. Tym razem dali temu wyraz publikując prześmiewczy rysunek na stronie agencji informacyjnej RIA Novosti.

Schetyna na rysunku przedstawiony jest jako pies, który jest trzymany na amerykańskiej smyczy. Stojąc na podręczniku do historii "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", pies pyta: "Dlaczego Dzień Zwycięstwa obchodzi się w Moskwie?". Na drugiej części widzimy pomnik radzieckiego żołnierza, który przygniata ogon psa i tłumaczy: "Dlatego, że ja jestem w Berlinie".

Reklama

Wściekłość Rosjan wywołała wczorajsza wypowiedź Grzegorza Schetyny dla radia RMF FM. Szef MSZ uznał za "interesujący projekt" pomysł prezydenta Bronisława Komorowskiego, by obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej odbyły się 8 maja na Westerplatte.

Schetyna pytany, czy organizacja takich uroczystości będzie postrzegana jako alternatywa dla uroczystości w Moskwie, które odbywają się 9 maja, powiedział: "To nie jest naturalne, że obchody zakończenia wojny organizuje się tam, gdzie ta wojna się rozpoczęła. Ale dlaczego wszyscy przyzwyczailiśmy się tak łatwo, że to Moskwa jest miejscem, gdzie czci się zakończenie działań wojennych, a nie np. Londyn czy Berlin, co byłoby jeszcze bardziej naturalne". 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama