Reklama

Reklama

"Polski Afganistan". (Foto)historia operacji

27 listopada w krakowskim klubie "Pauza" zostanie otwarta wystawa zdjęć Marcina Ogdowskiego i Marcina Wójcika pt. "Polski Afganistan". Autorzy fotografii, reporterzy wojenni, zilustrują największą operację Wojska Polskiego od zakończenia II wojny światowej. Wystawie towarzyszyć będą panele dyskusyjne, poświęcone kulisom i skutku afgańskiego konfliktu. "Polski Afganistan" to również ponad 200-stronicowy album, który ukaże się pod koniec listopada br.

Natowska misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty "na drugim końcu świata". Żołnierze wracają do domów, wojsko do realiów koszarowego życia.

Reklama

"Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca" - stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych. Nie sposób nie przyznać mu racji, choćby z prostej przyczyny. "Nikt z naszych bliskich już nie zginie, nikt nie zostanie ranny; ostatni dzień obecności polskich żołnierzy w tym kraju będzie dla mnie okazją do świętowania" - napisała na blogu zAfganistanu.pl matka jednego z wojskowych.

Zostaną wspomnienia, także materialne, w postaci zdjęć dokumentujących codzienność największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej. Autorami wielu takich fotografii są Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, krakowscy reporterzy, którzy w latach 2004-2013 wielokrotnie odwiedzali stacjonujących w Afganistanie Polaków.

Dziennikarze skupili się przede wszystkim na służbie szeregowych żołnierzy z oddziałów bojowych, dzieląc z nimi nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i żałobę po utracie kolegów.

Wszystkie te stany i sytuacje utrwalili na swoich zdjęciach, których w sumie powstało ponad 20 tysięcy. - Ogromna liczba, z której musieliśmy wybrać zaledwie 40 sztuk na wystawę i kolejne 70 do albumu - mówi Ogdowski.

- Niewdzięczne zadanie, także dlatego, że pragnąc ukazać grozę wojny, nie chcieliśmy jednocześnie epatować dosłownością. W naszych zasobach są zdjęcia powstałe tuż po wybuchach min-pułapek, przedstawiające martwe bądź potwornie okaleczone osoby, ale nie będziemy ich eksponować. Ofiary nie były postaciami z filmów czy gier, to prawdziwi ludzie, zasługujący na szacunek - podkreśla.

- Wystawę oraz album, który jej towarzyszy, zatytułowaliśmy po prostu "Polski Afganistan" dodaje Wójcik. - Oczywiście, na naszych zdjęciach są Afgańczycy, widać surowe piękno tego kraju, zarówno jego materialnej kultury, jak i krajobrazu, ale to wszystko tło. Naszymi bohaterami są bowiem żołnierze, przedstawieni tak, by odbiorca uzyskał w miarę pełny obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt - zaznacza.

Mając na uwadze ten edukacyjny aspekt, autorzy postanowili zorganizować trzy panele dyskusyjne. W jednym z nich swój udział zapowiedzieli gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych i wiceminister obrony narodowej oraz Marcin Krzyżanowski, konsul RP w Kabulu.

W dyskusjach wezmą również udział członkowie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Fundacji Szarik, zajmującej się pomocą psychologiczną dla weteranów, oraz korespondenci wojenni.

Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Kalendarz

- 27 listopada 2014 r. otwarcie wystawy (godz. 19.00), premiera albumu oraz panel dyskusyjny na temat skutków zaangażowania RP w operacji militarnej w Afganistanie.

- 4 grudnia 2014 r. panel dyskusyjny (godz. 17.00) na temat weteranów misji zagranicznych z udziałem przedstawicieli organizacji pomagającym weteranom.

- 11 grudnia 2014 r. panel dyskusyjny (godz. 17.00) na temat korespondentów wojennych z udziałem przedstawicieli mediów.

Wystawa będzie prezentowana do 31 grudnia 2014 r.

Wystawa i imprezy towarzyszące odbędą się w klubie "Pauza" w Krakowie przy ul. Floriańskiej 18.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje