Reklama

Reklama

​Polska do obserwacji. Jest raport Freedom House o wolności na świecie

"Działania Prawa i Sprawiedliwości, w tym próby obsadzenia ważnych stanowisk osobami związanymi z partią budzą obawy dotyczące kierunku, w którym zmierza Polska" - czytamy w corocznym raporcie Freedom House. Organizacja umieściła Polskę w grupie państw do obserwacji, wskazując, że sfera wolności w naszym kraju może ulec negatywnym zmianom.

Wolność na świecie

"Freedom in the World" to coroczny raport, który wskazuje największe zagrożenia dla wolności na świecie. Opisując 2015 rok, organizacja skupia się na takich zagrożeniach jak niepokoje społeczne w Rosji i Chinach, masowa migracja, nowe formy terroru i radykalizacja poglądów.

Zdaniem organizacji w zeszłym roku odnotowano pogorszenie się poziomu wolności aż w 72 krajach. To największa liczba od dekady. Jak podaje FH - wolności nie ma aż w 50 państwach, w 59 wolność jest jedynie częściowa.

Polska do obserwacji

Freedom House umieściła na swojej stronie także listę państw, które jej zdaniem wymagają obserwacji. Obok m.in. Angoli, w której spodziewane jest zwiększenie represji wobec społeczeństwa, i Bośni i Hercegowiny, gdzie możliwy jest rządowy impas, organizacja wspomniała także o Polsce.

Reklama

"Działania Prawa i Sprawiedliwości, w tym próby obsadzenia ważnych stanowisk osobami związanymi z partią budzą obawy dotyczące kierunku, w którym zmierza Polska" - czytamy w raporcie. Warto zauważyć, że Polska jest jedynym obok Bośni i Hercegowiny państwem Europy, który znalazł się w raporcie FH. Dominują na niej państwa Afryki i Bliskiego Wschodu, m.in. Nigeria, Demokratyczna Republika Konga, czy Iran.

Mimo uwzględnienia Polski na liście krajów do obserwacji, nasz kraj został bardzo wysoko oceniony w ogólnym opisie stanu wolności. Analitycy FH wskazali bowiem, że pod względem wolności, nasz kraj zasługuje na notę w wysokości 93 punktów na 100 możliwych. Otrzymaliśmy maksymalne noty we wszystkich branych pod uwagę kategoriach, w tym prawa polityczne i wolności obywatelskie.

Freedom House to założona w 1941 przez Wendella Wilkiego i Eleanor Roosevelt amerykańska organizacja, która zajmuje się monitorowaniem przestrzegania praw człowieka, demokracji i wolności słowa w poszczególnych państwach świata.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne