Reklama

Reklama

Pogrzeb Marii Czubaszek

Maria Czubaszek, pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, felietonistka i dziennikarka zmarła 12 maja, w wieku 76 lat. Pisarka nie chciała, by na jej pogrzebie została odprawiona msza, w związku z tym ostatnie pożegnanie Marii Czubaszek odbyło się w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych.

Zgodnie z jej wolą, prochy Czubaszek spoczną właśnie na Powązkach Wojskowych. 

Pisarka jeszcze za życia podkreślała, że po śmierci chce zostać poddana kremacji. - Chcę być spalona. Na złość tym wszystkim, którzy zabraniają palić, puszczę dymek jeszcze po śmierci - żartowała w książce "Każdy szczyt ma swój Czubaszek".

Podczas pożegnania Czubaszek mowę wygłosił dziennikarz Artur Andrus.

"Parę razy brałem udział w takich uroczystościach. Wiem, że dobrze jest zacytować jakieś mądre sformułowanie o przemijaniu i o pożegnaniu, albo powołać się na Napoleona lub na Churchilla. Marysia by pewnie chciała - żeby na Woody'ego Allena" - zaznaczył.

Reklama

"Żaden z nich jednak Marysi nie znał i żaden z nich nie wiedział, ani nie wie, że ona jest zupełnie inna, niż wszyscy pozostali ludzie chodzący po tym świecie, wcześniej i później. Żadna z sentencji, którą oni wymyślili na temat przemijania czy pożegnań, do Marysi by nie pasowała" - dodał Andrus.

Podczas uroczystości zagrał kwartet Grupa MoCarta. Pod kolumbarium przyjaciele dziennikarki złożyli - prócz wieńców - także bukiety z paczkami papierosów i parówek uwielbianych przez Czubaszek.

Na zdjęciu: żałobnicy oddają cześć zmarłej paląc papierosy.

Mąż zmarłej, jazzman Wojciech Karolak, Artur Andrus i Magda Umer, podczas pogrzebu.

Maria Czubaszek była autorką tekstów satyrycznych, które pisała dla znanych aktorów. Słuchowiska  jej autorstwa emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy". Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Czubaszek pisała także teksty do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Jerzego Miliana, czy Zbigniewa Namysłowskiego. 

20 maja 2009 roku od ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy