Reklama

Reklama

Orędzie "Urbi et Orbi". Papież apeluje o pojednanie

​"Drodzy bracia i siostry, dobrych świąt Bożego Narodzenia" - rozpoczął orędzie "Urbi et Orbi" papież Franciszek. W swoim uroczystym wystąpieniu wiele uwagi poświęcił konfliktom na świecie, apelował o pojednanie, modlił się za ludzi wykluczonych i tych, którzy udzielają pomocy uchodźcom.

"Chrystus urodził się dla nas. (...) Otwórzmy nasze serca, by przyjąć łaskę tego dnia" - apelował papież.

W swoim wystąpieniu zwrócił szczególną uwagę na pojednanie i ostrzegał przed egoizmem.

"To dzień wielkiej radości dla maluczkich i pokornych" - mówił. "Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie. Jak pasterze z Betlejem, także i my idziemy zobaczyć to wydarzenie, które co roku odnawia się w Kościele" - mówił Franciszek.

Podkreślał, że Boże Narodzenie jest wydarzeniem, które odnawia się w każdej rodzinie, parafii, wspólnocie.

Reklama

"Tam, gdzie rodzi się Bóg, rodzi się nadzieja i pokój. Tam, gdzie rodzi się pokój, nie ma miejsca na nienawiść i wojnę" - tłumaczył papież, przywołując miejsca objęte konfliktami.

Papież Franciszek wyraził również nadzieję, że Izraelczycy i Palestyńczycy będą w stanie żyć w harmonii i pokoju. Mówił także o osobach dotkniętych "haniebnymi aktami terroru". Wymienił kraje, w których ostatnio doszło do zamachów.

"Niech Boże Narodzenie przyniesie prawdziwy pokój również Ukrainie" - wyliczał.

Przypomniał, że w dzisiejszym świecie "rzesze ludzi są pozbawione godności" i stają się ofiarami handlu ludźmi, handlu narkotykami; żyją w ubóstwie, w nieludzkich warunkach.

Zachęcał do modlitwy za tych, którzy dziś nie mają pracy. Apelował również o obronę każdego ludzkiego życia.

Po orędziu papież Franciszek udzielił uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi".

EKM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy