Reklama

Reklama

"Odnalazł się" Snowden. I ogłosił zaskakującą decyzję

​Jak poinformowała agencja INTERFAX, były pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden, który ujawnił tajne dane na temat programu inwigilacji obywateli PRISM, podpisał wniosek o tymczasowy azyl w Rosji.

 Warunkiem udzielenia mu azylu przez Rosję była obietnica "nie szkodzenia Stanom Zjednoczonym". Do tej pory Snowden, któremu amerykańskie władze odebrały paszport, przebywać miał w strefie tranzytowej lotniska Szeremetiewo, choć nie udało go się tam znaleźć żadnemu dziennikarzowi. 

Reklama

Nie pokazywał się również publicznie. Do Rosji przyleciał z Hong Kongu 23 czerwca.   Snowden ponformował o swojej decyzji na spotkaniu, w którym wzięli udział obrońcy praw człowieka i prawnicy.   W USA Snowdenowi grozi wysoka kara za ujawnienie tajnych informacji. Mimo, że na udzielenie mu azylu zgodziło się kilka skonfliktowanych z Waszyngtonem krajów Ameryki Łacińskiej, bez ważnych dokumentów nie mógł wylecieć z Rosji.      

Na spotkaniu z obrońcami praw człowieka i prawnikami Snowden pojawił się m.in. w towarzystwie Sary Harrison, pracownicy WikiLeaks.      

ZS

Dowiedz się więcej na temat: Snowden podczas spotkania

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy