Reklama

Reklama

Odkrycia, które zmieniły świat

Czy wiecie, że dzięki niecodziennemu pomysłowi na handel lodem możliwe stało się zasiedlenie obszarów Ziemi dotąd niedostępnych dla człowieka, a wynalezienie sztucznego światła wpłynęło na ewolucję zwyczajów związanych ze snem? Przedstawiamy wam odkrycia, które zmieniły świat.

Całe wieki przed wynalezieniem kina nasi przodkowie zbierali się w oświetlanych płomieniem ogniska grotach i gapili się na migoczące na skalnej ścianie malowidła. Ale w ostatnich latach pojawiła się nowa teoria tłumacząca, do czego służyły owe jaskinie; nie skupiała się ona na tym, co przedstawiały rysunki, lecz na dźwiękach. 

Pęd ku udoskonalaniu - i, ostatecznie, reprodukcji - głosu utoruje drogę serii społecznych i technologicznych rewolucji w komunikacji i matematyce, polityce i sztuce. Jednym z wynalazków, które powstały w tym pędzie był... telefon. W jaki sposób ten wynalazek zmienił nasz świat? 

Telefon spopularyzował dzisiejsze znaczenie "halo" jako powitania rozpoczynającego konwersację, sprawiając, że stało się ono jednym z najbardziej rozpoznawalnych słów na świecie. Centrale telefoniczne były z kolei jednym z pierwszych miejsc, gdzie kobiety mogły realizować się zawodowo. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama