Reklama

Reklama

Niezwykłe odkrycie na śródziemnomorskiej wyspie

Australijski zespół archeologów dokonał na Cyprze niezwykłego odkrycia. Badacze natrafili na ruiny teatru z 300 roku p.n.e.. To najstarsza tego typu konstrukcja odkryta na tej śródziemnomorskiej wyspie. O sprawie donosi AFP.

"Australijski zespół odkrył najstarszy teatr na Cyprze. Budowla była wykorzystywana jako miejsce widowisk i spektakli przez ponad sześć i pół wieku od 300 roku p.n.e. aż do jego zniszczenia w wyniku trzęsienia ziemi 365 roku n.e." - głosi oświadczenie archeologów.

Naukowcy trafili na ślad teatru dzięki specjalnym badaniom geomapowania, które początkowo pozwoliły odkryć drogę prowadzącą do teatru. Miała ona aż 8,4 metra szerokości i była główną arterią ruchu. 

Prace wykopaliskowe na terenie hellenistyczno-rzymskiego teatru w Nea Pafos, na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, były prowadzone przez australijskich archeologów z Uniwersytetu w Sydney. 

Reklama

Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy