Reklama

"Najgorszy człowiek na świecie"

"Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć". Przedstawiamy debiutancką powieść Małgorzaty Halber, pt. "Najgorszy człowiek na świecie". Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie - na naszych czytelników czekają egzemplarze książki.

Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą - bo wie, jak można dodać sobie odwagi.

Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią. 

Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, a przede wszystkim umysł.

"Najgorszy człowiek na świecie" to brawurowy debiut Małgorzaty Halber: szczera i bezkompromisowa relacja z krainy nałogu. To opowieść o szukaniu nowej drogi i znajdowaniu odwagi, by wreszcie być sobą.

Reklama

Fragment książki Małgorzaty Halber:

"Tabliczka jest czerwona z dużym napisem "Ośrodek terapeutyczny dla osób z problemami alkoholowymi". Tam się nie wchodzi na szpilkach, tam się wchodzi w kapturze.

Termin "alkoholik" był mi tak bliski, jak Snoop Doggowi plakat "Narkotyki to śmierć i ból" z główką makową w kształcie czaszki.

Ja w ogóle nigdy bym nie pomyślała, że tam pójdę. Już prędzej sobie siebie wyobrażałam w jakimś Betty Ford Center, tylko że po polsku. Albo że będę chodzić do terapeuty i mu opowiadać raz w tygodniu sama nie wiem o czym. Ale skończyłam w sponsorowanym przez NFZ betonowym budynku, gdzie nie leczyły się żadne znane osoby.

Decyzję o tym, że to koniec, podjęłam wiele, wiele miesięcy po tym, jak rozbiłam sobie nos. Miesięcy oszukiwania się, że jeszcze mogę, bo jointy znoszą we mnie jakoś działanie alkoholu i nie upijam się jak świnia, i nawet nie jadę do nocnego, i nie potykam się o kurtkę. I mogłam wychodzić do ludzi, mogłam się z nimi spotykać w Wilii na Barskiej oraz na wakacjach.

Ale wyrok już był."

***

Małgorzata Halber: ur. 1979 r. Kontrowersyjna prezenterka i dziennikarka, polska Charlotte Roche, felietonistka i rysowniczka, autorka komiksu "Bohater" i wielu interwencji artystycznych w internecie. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. O sobie mówi, że najchętniej byłaby patrzeniem i słuchaniem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama