Reklama

Masakra na granicy. Turecka straż zabiła 8 uchodźców

Turecka straż graniczna zabiła co najmniej ośmiu syryjskich uchodźców, w tym kilkoro dzieci. Do rodzin, które próbowały przekroczyć granicę "strzelano na oślep" - informuje Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Zabici uchodźcy próbowali dostać się z północno-zachodniej Syrii do Turcji. Jak donosi Reuters, większość ofiar była członkami tej samej rodziny. 

Do wydarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę. Liczba ofiar może wzrosnąć, niektórzy ranni są w bardzo ciężkim stanie. 

W oświadczeniu Obserwatorium czytamy: "Turecka straż graniczna popełniła masakrę na uchodźcach uciekających przed brutalnością reżimu i jego bombardowaniami od początku roku". To nie pierwsze takie oskarżenia, odkąd uchodźcy uciekają z Syrii, wobec tureckich władz wysuwa się oskarżenia o strzelanie do nich, nadużywanie przemocy i wpychanie ich w ten sposób "w ramiona przemytników". Raport potwierdzający te doniesienia wydała ostatnio Human Rights Watch. 

Reklama

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka donosi, że od początku 2016 roku prawie 60 cywilów zostało zastrzelonych podczas próby ucieczki przez granicę z Syrii do Turcji.

Tureckie wojsko odrzuca jednak oskarżenia i wyjaśnia, że są one nieprawdziwe. Przyznaje jednak, że ostatniej nocy odbyła się próba nielegalnego przekroczenia granicy, ale nie padły żadne strzały skierowane bezpośrednio do ludzi.

W Turcji znajduje się obecnie około 2,7 miliona zarejestrowanych syryjskich uchodźców - z których 280 tysięcy zamieszkuje obozy. 

KK

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy