Marsz Gwiaździsty w Warszawie. Tysiące protestujących
Nauczyciele, strażacy, transportowcy i rolnicy manifestowali swoje niezadowolenie w Warszawie. Domagali się między innymi podwyżek płac oraz zniesienia śmieciowych umów. Najliczniejszą grupę stanowili protestujący nauczyciele. Z obecnych szacunków wynika, że demonstrowało około 30 tys. osób. W sumie w stolicy zarejestrowano 11 zgromadzeń publicznych. Wszyscy uczestnicy Marszu Gwiaździstego spotkali się przed Kancelarią Premiera.
14.44 - Marsz dobiegł końca. Uczestnicy zaczynają się rozchodzić.
14. 28 - Nie da się ukryć, że jest ktoś, o kim - mimo nieobecności w kraju - związkowcy wciąż pamiętają. To Donald Tusk...
14. 22 - Na wiec przed Kancelarią Premiera dotarły już cztery kolumny związkowe.
14. 20 - Związkowcy wytykają rządowi błędy: wydłużenie wieku emerytalnego, zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce, uelastycznienie rynku pracy i zwiększenie podatków.
14. 15 - Manifestujący domagają się spotkania w sprawie swoich postulatów. Chcą też, by zostały one rozpatrzone podczas specjalnego posiedzenia rządu.
14. 10 - Jan Guz złożył w Kancelarii Premiera petycję adresowaną do premier Ewy Kopacz. Odebrał ją minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz
14.07 - Do uczestników Marszu Gwiaździstego przemawiał Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz:
14.04 - Obok przedstawicieli OPZZ maszerowali też strażacy.
14.00 - Tłumy protestujących "rozlały się" na ulicach Warszawy:
13.55 - Wśród protestujących można odnaleźć m.in. przedstawicieli Związku Zawodowego Dyżurnych Ruchu PKP.
13.50 - Poza okrzykami protestujących słychać dźwięki trąbek.
13. 45 - Wszystkie pikietujące grupy mają spotkać się przed kancelarią premiera około godziny 14.00.
13.40 - "Żądamy rozmów i dialogu społecznego" - krzyczeli protestujący. Przedstawiciele związkowców zagrozili też, że jeśli nie będzie negocjacji, to alternatywą jest strajk.
13. 35 - Szef ZNP twierdzi, że Kluzik-Rostkowska powtórzyła te same argumenty, które przedstawia od dłuższego czasu.
13.27 - Szefowa MEN poinformowała, że nie ma środków na podwyżki dla nauczycieli w 2016 roku. "Czas na spokojną rozmowę o polskiej edukacji będzie po wyborach"- mówiła.
13. 25 - Z manifestującymi nauczycielami spotkała się szefowa MEN. "Jesteście tu by walczyć o swoje prawa pracownicze, rozumiem to i szanuję, wbrew temu, co chcą niektórzy myśleć szanuję wasza pracę i dziękuję wam za nią" - mówiła Joanna Kluzik Rostkowska.
13.15 - Swoje postulaty złożyli też nauczyciele "Chcemy wspólnie powalczyć o przywrócenie godności zawodu nauczycielskiego" - mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz.
13.05 - Z kolei od ministra pracy związkowcy oczekują"merytorycznego, skutecznego i partnerskiego dialogu społecznego", skrócenia wieku emerytalnego i prawa do emerytury uzależnionego od stażu pracy - 35 lat dla kobiet i 40 dla mężczyzn, wyeliminowania umów śmieciowych, samozatrudnienia i darmowych staży.
13. 00 - Pojawiły się też żądania wprowadzenia nowych stawek podatku PIT w wysokości 15 proc. i 50 proc. oraz przywrócenia niższych stawek podatkowych VAT 7 i 22 proc.
12.57 - Od ministra finansów protestujący domagają się, by płaca minimalna wynosiła połowę przeciętnego wynagrodzenia i chcą wprowadzenia godzinowej stawki płacy minimalnej bez względu na formę zatrudnienia na poziomie co najmniej 12 zł brutto.
12. 55 - Protestujący złożyli swoje petycje m.in. w ministerstwie finansów i resorcie pracy.
12. 50 - Z najnowszych danych służb porządkowych wynika, że w sumie demonstruje około 30 tys. osób.
12. 47 - Manifestacje związkowców z OPZZ połączyły się już z protestującymi nauczycielami, wszyscy kierują się pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
12. 45 - Uczestnicy demonstracji mają kamizelki OPZZ, niosą też flagi Porozumienia oraz związków zawodowych.
12. 40 - "Nie chcemy być śmieciami i pracować na umowach śmieciowych" - takie okrzyki można było usłyszeć podczas manifestacji OPZZ.
12. 35 - Wasze opinie bywają skrajne: "Szanowna budżetówko macie gwarantowane coroczne podwyżki, stałość pracy i pewność wynagrodzenia i inne przywileje. Protestujecie, bo według Was macie źle. Tacy jak ja wytwarzają ten budżet z którego żyjecie (DG). O podwyżce mogę zapomnieć, a nawet muszę obniżać ceny bo muszę konkurować z innymi, wynagrodzenie otrzymam jak kontrahent zaplaći. Przywilejem jest dla mnie praca do śmierci. Nie skarze się i nie protestuje tylko staram się utrzymać rodzinę i przeżyć. Może się zamienimy?" - pisze użytkownik o nicku Kowalski.
12. 30 - Co na temat protestu sądzą internauci? "Protestujący, mają świętą rację, ten POwski nie/rząd już dawno powinien podać się do dymisji [...] W kraju demonstracje, a odpowiedzialna za to, pożal się Boże premier, urządza sobie wycieczki za pieniądze podatników. Zafundowali wspólnie z obciachowym prezydenciną Polakom lata pracy do śmierci, zaś polskim dzieciom skrócili dzieciństwo, wkoło protesty, a Komorowskiemu dziwnym trafem rosną słupki poparcia - niedługo będzie miał tego poparcia 300%." - pisze użytkownik kazio.r
12.25 - Innym atrybutem manifestujących są biało-czerwone parasolki:
12. 20 - Niesione w rękach balony to dobry znak rozpoznawczy:
12.17 - Obok hasła przewodniego, czyli "Joanna robi nas w balona", pojawiło się inne, równie znaczące: "Minister do wymiany"...
12. 12 - Protestujący nauczyciele wśród postulatów umieścili też żądanie zahamowania likwidacji szkół i przedszkoli.
12.10 - "Mam nadzieję, że pani minister będzie mogła nas poinformować , co zamierza zrobić z istotą naszego protestu, czyli działaniami na rzecz obrony godności zawodu nauczyciela, czy ze wzrostem nakładów na edukację w przyszłym roku" - mówił na antenie radiowej Jedynki.
12. 05 - Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz - jeszcze przed protestem - wyraził nadzieję, że minister edukacji wyjdzie do protestujących.
12.00 - Organizatorzy manifestacji ZNP twierdzą, że w ich proteście bierze udział ponad 20 tysięcy pracowników oświaty.
11.55 Liczba protestujących robi wrażenie, co możecie zobaczyć na zdjęciach:
11.50 - Na jednym ze zdjęć - tuż obok protestujących strażaków - zaparkował bronkobus...
11.48 - Na transparentach niesionych przez związków z OPZZ pojawia się hasło: "Godna Praca" i "Dość umów śmieciowych".
11. 46 - "Brak bezpieczeństwa socjalnego powoduje, że musimy o swoje prawa upomnieć się na ulicy" - argumentuje Jan Guz.
11.44 - "Nie ma bezpieczeństwa dla 2,8 mln Polaków, którzy żyją poniżej minimum socjalnego, 1,5 mln osób na granicy płacy minimalnej i ponad 3 mln osób zatrudnionych na "umowy śmieciowe" - twierdzi szef OPZZ.
11.42 - Wszyscy protestujący -bez względu na grupę zawodową, którą reprezentują - wyrażają brak zgody na politykę rządu i lekceważenie obywateli.
11.38 - "Uzgadnianie postulatów powinno odbywać się jednak drogą negocjacji" - argumentuje z kolei Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta.
11.36 - "Ten protest ma głębsze odbicie, bo polega również na krytyce propagandy i manipulacji, których jesteśmy świadkami"- twierdzi Tadeusz Cymański. Polityk reprezentuje klub Zjednoczonej Prawicy.
11.34 - "Protest ma zawsze sens, gdy ludziom źle się dzieje" - mówił na antenie radiowej "Trójki" Joachim Brudziński z PiS.
11.32 - Politycy w opiniach są podzieleni. Niektórzy twierdzą, że protest to element kampanii wyborczej.
11.30 - Uwaga, warszawiacy. Policja ostrzega, że zaplanowane dziś manifestacje spowodują poważne utrudnienia w ruchu.
11.28 - Wszyscy uczestnicy manifestacji nauczycieli mają znaczki-naklejki z napisem: "Razem dla edukacji".
11.26 - Według organizatorów, w manifestacji ZNP bierze udział 22 tys. nauczycieli i pracowników oświaty.
11.24 - Nad głowami protestujących powiewają wielkie balony z hasłem: "Joanna robi nas w balona
11.22 - "Żądamy podwyżek płac!", "Żądamy dialogu!", "Stop likwidacji szkół i przedszkoli" - takie hasła pojawiły się na plakatach i transparentach.
11.20 - "Chcemy wspólnie powalczyć o przywrócenie godności zawodu nauczycielskiego, o przywrócenie szacunku dla tego zawodu u osoby, która jest przede wszystkim za to odpowiedzialna - u minister edukacji narodowej - mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz".
11.18 - Manifestanci domagają się m.in. walki z tzw. umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce i minimalnej płacy godzinowej
11.14 - Na ulice wyszli też dziś rolnicy. Spotkali się przed Torwarem. Dalej przemarsz ich wiedzie od ulicy Pięknej przed siedzibę PSL i dalej Alejami Ujazdowskimi mają dojść przed siedzibę premiera.
11.12 - Transportowcy wyruszyli sprzed Pałacu Kultury i Nauki i przejdą Alejami Jerozolimskimi do Kruczej i Wspólnej przed ministerstwa skarbu, infrastruktury i rozwoju oraz gospodarki. Następnie będą kierować się na plac Trzech Krzyży i Alejami Ujazdowskimi przed Kancelarię Premiera.
11.11. - Nauczyciele spotkali się przed Torwarem i przejdą Łazienkowską, Górnośląską i Piękną do Alej Ujazdowskich i wejdą w aleję Szucha przed siedzibę MEN. Stamtąd przez Bagatelę zawróci przed gmach kancelarii.
11.09 - Strażacy zaplanowali przemarsz trasą: ul. Podchorążych przez Gagarina i Belwederską aż pod Kancelarię Premiera.
11.08 - Jedna grupa wyruszyła siedziby OPZZ przy ul. Kopernika i przejdzie Świętokrzyską, skręci w Jasną i z Kruczej w Aleje Jerozolimskie do Brackiej.
11.07 - Wszystkie grupy spotkają się przed kancelarią premiera, ale maszerują różnymi trasami.
11. 06 - Najliczniejszą grupę wśród protestujących stanowią nauczyciele. Mają w rękach balony z napisem "Joanna robi nas w balona".
11.05 - Tysiące uczestników Marszu Gwiaździstego w Warszawie. Protestujący różnymi trasami zmierzają pod Kancelarię Premiera.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.