Reklama

Lista więźniów z Auschwitz znaleziona w łódzkim liceum

Do Archiwum Miejsca Pamięci Auschwitz trafił dokument obozowy znaleziony w II Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.

Lista nowo przybyłych do niemieckiego obozu więźniów została znaleziona w szkolnej bibliotece. Dokument powstał 21 maja 1941 roku. O sprawie informuje Bartosz Bartyzel z Muzeum Auschwitz.

Na pożółkłej kartce papieru znajduje się 15 nazwisk. Jak udało się ustalić, były to osoby skierowane do Auschwitz z Łodzi, Poznania i Katowic: 14 Polaków (w tym 1 Żyd) oraz 1 Żyd z Niemiec.

"Podczas przeglądania starego księgozbioru z naszej biblioteki okazało się, że w jednej z książek znajduje się pożółkła kartka. W pierwszej chwili potraktowaliśmy to jako ciekawostkę, ale kiedy okazało się, że można na niej odczytać słowa 'Politische Abteilung' i 'Konzentrationslager Auschwitz', że są tam nazwiska, numery obozowe, daty urodzenia, byliśmy zszokowani. Było dla nas oczywiste, że najwłaściwszym miejscem dla takiego dokumentu będzie Muzeum Auschwitz" - mówi dyrektor szkoły.

Reklama

Z oryginalnych akt obozowych wynika, że 8 osób z listy zginęło w obozie po kilku miesiącach, a 2 przeżyły wojnę. Nie jest znany los pozostałych 5 więźniów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dokumenty z puszki


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy