Reklama

Reklama

"Krwawy Księżyc". Całkowite zaćmienie w nocy z 27 na 28 września

W nocy z niedzieli na poniedziałek będzie można obserwować niezwykłe zaćmienie Księżyca. Srebrny Glob znajdzie się w wyjątkowym miejscu - doprowadzi do tego splot zdarzeń,do którego dochodzi raz na pokolenie.

Po pierwsze będzie pełnia. Po drugie będzie to tak zwany Superksiężyc - znajdzie się on bowiem w perygeum - czyli w najmniejszej z możliwych odległości od Ziemi i - jak tłumaczy ekspert BBC Nick Miller - "przez to będzie sprawiał wrażenie nawet o 14 proc. większego niż zwykle".

Reklama

Po trzecie będzie zaćmienie. Ziemia znajdzie się na linii między Słońcem a Księżycem, toteż nasz Srebrny Glob znajdzie się w cieniu Ziemi. I w związku z tym wcale nie będzie srebrny tylko ciemnoczerwony.

"Zaledwie 59 minut przed jego maksymalną fazą, nasz satelita bardzo zbliży się do Ziemi. Tak blisko nie był jeszcze w całym 2015 r. W momencie tzw. perygeum Księżyc będzie niecałe 357 tysięcy kilometrów od nas. To sprawi, że na niebie będzie wyglądał na większy i jaśniejszy niż zwykle... przynajmniej do czasu rozpoczęcia zaćmienia" - czytamy na stronie Centrum Nauki Kopernik.

Bardzo ciekawie wyglądać też będzie Ziemia widziana z Księżyca - jak ciemna kula z otaczającym ją żółtym pierścieniem słonecznego światła.

Jak donosi Centrum Nauki Kopernik, zjawisko potrwa kilka godzin. Całość rozpocznie się ok. godz. 2.12, tzw. zaćmieniem półcieniowym. Może ono zostać łatwo przeoczone, gdyż przez pierwszą godzinę Księżyc pociemnieje jedynie nieznacznie. Później nasz satelita wejdzie w główną część cienia Ziemi i zacznie wyraźnie ciemnieć, aż w końcu przyjmie czerwoną barwę. Koniec tej barwnej części zaćmienia nastąpi ok. 6.00. Pół godziny później Księżyc zajdzie.

Poprzednie takie zaćmienie było 32 lata temu; na następne trzeba będzie czekać do roku 2033.

"Krwawy Księżyc" i przepowiednie

W związku z nietypowym zaćmieniem Księżyca zwolennicy teorii rychłego końca świata przypominają o licznych przepowiedniach.

Motyw "krwawego Księżyca" pojawia się między innymi w Apokalipsie św. Jana:

"I ujrzałem: gdy otworzył pieczęć szóstą, stało się wielkie trzęsienie ziemi i słońce stało się czarne jak włosienny wór, a cały księżyc stał się jak krew. I gwiazdy spadły z nieba na ziemię, podobnie jak drzewo figowe wstrząsane silnym wiatrem zrzuca na ziemię swe niedojrzałe owoce. Niebo zostało usunięte jak księga, którą się zwija, a każda góra i wyspa z miejsc swych poruszone".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje