Reklama

Reklama

"Kosmiczna wojna" Rosji. Pentagon zaniepokojony satelitą

Jak informują amerykańskie media, Pentagon po raz pierwszy wyraził zaniepokojenie w związku z krążącym nad Ziemią rosyjskim satelitą. Obiekt nazywa się Kosmos-2504 i został wysłany na orbitę w marcu tego roku.

Stany Zjednoczone podczas obserwacji obiektu wykryły, że wykonał on już 11 dziwnych manewrów. 

Amerykanie podejrzewają, że rosyjski satelita to zaawansowana i groźną bronią antysatelitarna. Wydaje się prawdopodobne, że projekt Kosmos-2504 to kontynuacja rosyjskiego programu Nariad. Tego obawiają się eksperci. 

Program rozpoczęto go jeszcze za czasów ZSRR i zakładał on niszczenie satelitów innych państw w trakcie działań wojennych. Oficjalnie program ten został zawieszony, jednak zastrzeżono, że przewiduje się jego wznowienie w przypadku pogorszenia stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Reklama

Wówczas projekt zakładał, że zadaniem satelity będzie także atakowanie amerykańskich satelitów i oślepianie wojska USA. 

Specjaliści z Ameryki obserwują poczynania obiektu. - Kosmos-2504 zbliżał się do pozostałej na orbicie części rakiety nośnej. Takie możliwości są zbieżne z charakterystyką orbitalnej broni satelitarnej, choć nie przesądzają o tym, że Kosmos-2504 nią jest - wyjaśniał w rozmowie z portalem SpaceNews kpt. Nicholas Mercurio, rzecznik prasowy jednego z dowództw odpowiadających za bezpieczeństwo w kosmosie w ramach Dowództwa Wojsk Strategicznych USA. 

Wysocy urzędnicy z Departamentu Obrony USA twierdzą, że rosyjscy przywódcy wielokrotnie już informowali, że są w posiadaniu broni antysatelitarnej.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy