Reklama

Reklama

Kobiety z najwyższymi wyrokami w Polsce

Kara dożywocia jest najbardziej surową karą, którą przewiduje polski kodeks karny z 6 czerwca 1997 roku. Dożywocie można orzec np. za zabójstwo. W Polsce karę dożywocia odbywa 10 kobiet (dane z końca 2013 roku).

Z da­nych, któ­rymi dysponuje Służ­ba Wię­zien­na wy­ni­ka, że wśród pra­wo­moc­nie ska­za­nych na do­ży­wo­cie jest 329 męż­czyzn i 10 ko­biet. Wiadomo na pewno, że w ich gronie nie ma żadnych dzieciobójczyń.

"Najsłynniejszą" kobietą w Polsce, która odbywa karę dożywocia jest Monika Szymańska. Wyrok usłyszała w 1998 roku, później Sąd Apelacyjny podtrzymał tę decyzję.

Szymańska kierowała osobami odpowiedzialnymi za zabójstwo Tomka Jaworskiego. Maturzysta był przetrzymywany w jej mieszkaniu, brutalnie torturowany, a na końcu zamordowany. Zginął 14 czerwca 1997 roku, poszło o pieniądze.

Reklama

Monika Szymańska miała wówczas 24 lata, była matką trójki małych dzieci.

Małgorzata Rozumecka miała 22 lata, kiedy dopuściła się zbrodni. 18 czerwca 1997 roku zamordowała dwóch dealerów Ery (istniejącej kiedyś w Polsce sieci komórkowej). Piotr Aniołkiewicz i Paweł Sulikowski zginęli z jej ręki. Rozumecka zabiła ich w lesie w Komorowie. Zostali tam przez nią zwabieni, bo twierdziła, że chce od nich kupić 32 telefony komórkowe. Cała transakcja była nielegalna.

Mężczyźni zostali zamordowani z zimną krwią. Rozumecka telefony ukradła i sprzedała potem pod Pałacem Kultury i Nauki.

Morderczyni wyrok dożywocia usłyszała w sierpniu 1999 roku. Kara została podtrzymana przez Sąd Apelacyjny. Podobnie jak w przypadku Szymańskiej, choć w zbrodni brało udział kilka osób, to Rozumecka wszystko zaplanowała i sterowała całą akcją. Kobieta będzie mogła się ubiegać o przedterminowe zwolnienie w 2022 roku.

Patrycja Solich - w momencie, kiedy dokonywała brutalnego zabójstwa swojej koleżanki - miała 22 lata. Justyna zginęła 16 kwietnia 2003 roku. Później w lesie odnaleziono jej zmasakrowane ciało.

Poszło o pieniądze. Patrycja ukradła je swojej koleżance i zabiła ją właściwie tylko dlatego, że bała się, iż prawda wyszła na jaw.

Solich została skazana na dożywocie 29 czerwca 2005 roku. Wyrok podtrzymano.

Wśród kobiet skazanych na dożywotnie pozbawienie wolności są także Dorota Szałata (kiedy zabiła miała 19 lat); Monika Osińska (pierwsza kobieta skazana w Polsce na dożywocie) - motyw: chęć zdobycia pieniędzy na studniówkę...

Bez dożywocia

W Polsce dzieciobójczynie skazywane są zazwyczaj na 25 lat pozbawienia wolności. W tym roku na 25 lat więzienia została skazania Beata Z. z Hipolitowa. Kobieta zabiła piątkę swoich nowo narodzonych dzieci.

Barbara U. z Tarnobrzega w 2013 roku udusiła swojego synka Bartusia. W 2014 roku sąd zdecydował: spędzi 25 lat w więzieniu.

Izabela S. wyrok usłyszała w 2013 roku. Za zabicie swojej siedmioletniej córeczki i usiłowanie zabójstwa swojego 10-letniego synka została skazana na 25 lat pozbawienia wolności.

Do powyższych dołączyła także Katarzyna W. Za zamordowanie swojej  półrocznej córeczki Madzi również usłyszała wyrok - 25 lat więzienia.

Reklama

Reklama

Reklama