Reklama

Reklama

Jak chronić dane osobowe w trakcie wakacji?

W czasie urlopu stajemy się celem dla złodziei i oszustów, którzy chcą wzbogacić się naszym kosztem, wykorzystując do tego skradzione dokumenty i dane osobowe. Jak skutecznie chronić je w trakcie wakacji?

- Jest kilka zaleceń: po pierwsze trzeba wykazać czujność i ograniczyć zaufanie do drugiej strony, tak jak robi to kierowca na drodze - podkreśla w rozmowie z Interią Andrzej Lewiński, zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Reklama

Nasz rozmówca zwraca uwagę na to, żeby nie udostępniać z błahych powodów dowodu osobistego, na przykład w zastaw, kiedy wypożyczamy sprzęt sportowy. Zaleca także ostrożność w korzystaniu z internetu.

- Jeśli chcemy dokonać przelewu, nie idźmy do kafejki, nie korzystajmy też z cudzego komputera, który może nie być zabezpieczony. Uważajmy również na nasz komputer. Nie reagujmy na każdego maila, jakiego dostajemy. Możemy zainfekować komputer trojanem, który następnie będzie przesyłał nasze dane osobowe, wykorzystywane do celów przestępczych - wyjaśnia Andrzej Lewiński.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy