Reklama

Reklama

Góry zaklęte w szkle

W najbliższy piątek w Galerii Lipowa 3 w Krakowie zostanie otwarta wystawa prac Henryka Trebuni-Tutki pt. "Góry zaklęte w szkle". - Henryk Trebunia-Tutka jest pierwszym i jedynym na Podhalu artystą rzeźbiącym w szkle - zwraca uwagę Aleksandra Skorek, kurator wystawy. Prace artysty będzie można oglądać do 3 czerwca.

Na wystawie zaprezentowane zostaną grawerowane przez artystę szklane tafle, przedstawiające typowe góralskie motywy, np. tatrzańską roślinność i zwierzęta, sceny rodzajowe z życia górali, motywy znane z legend.

Tatrzański świat

- To pierwsza indywidualna wystawa Henryka Trebuni-Tutki w Krakowie - podkreśla Aleksandra Skorek z krakowskiego oddziału Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Na co dzień prace artysty można zobaczyć jedynie w kościele parafialnym w Poroninie i domach prywatnych na Podhalu i za granicą, głównie w Stanach Zjednoczonych. Teraz będą dostępne dla szerszej publiczności.

Reklama

Henryk Trebunia-Tutka, zaznacza kurator wystawy, jest pierwszym i jedynym artystą rzeźbiącym w szkle na Podhalu. Nie ma także następców. Przynajmniej na razie.

- Praca w tak kruchym materiale wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości i doświadczenia, pewnie dlatego niełatwo jest znaleźć kogoś do nauki tak trudnego rzemiosła. Wyjątkowość prac artysty polega na połączeniu doskonałego opanowania warsztatu z charakterystycznymi regionalnymi motywami. Autor przenosi nas w świat tatrzańskich krajobrazów, góralskich podań i legend - dodaje Aleksandra Skorek.

Ród muzyków

Artysta wywodzi się ze starego - i niezwykle umuzykalnionego - rodu Trebuniów. Jego dziadkiem ze strony matki był słynny dudziarz Stanisław Budz-Lepsiok, zwany "Mrozem". Jego muzyki słuchali m.in. Jan Kasprowicz i Karol Szymanowski.

- Jego ojciec, Jan, także był muzykiem. Podobnie bracia: Stanisław, Andrzej i najsłynniejszy z nich Władysław. Muzykują również jego dzieci i wnuki. Z tego powodu na piątkowym wernisażu w Galerii Lipowa 3 nie zabraknie muzyki i prawdziwej góralskiej atmosfery - zapewnia kurator wystawy.

Wernisaż wystawy prac Henryka Trebuni-Tutki pt. "Góry zaklęte w szkle" w najbliższy piątek 15 kwietnia (godz. 18.00) w krakowskiej galerii przy ul. Lipowej 3.

Wystawa będzie otwarta do 3 czerwca. Wstęp wolny.

DJ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje