Reklama

Reklama

Egipt: Archeolodzy zapowiadają "odkrycie stulecia"

Egipt ma nadzieję, że wkrótce będzie mógł ogłosić "odkrycie stulecia" w grobowcu Tutanchamona. Zaginiona mumia Nefretete - jak twierdzi brytyjski egiptolog Nicholas Reeves - może się znajdować po prostu w komorze, do której prowadzą ukryte w ścianach drzwi.

Gdy w 1922 roku Howard Carter i George Carnarvon znaleźli niedaleko Luksoru grobowiec Tutanchamona - faraona, który zmarł w 1324 roku p.n.e, również mówiono o odkryciu stulecia. Kolejny wiek badań zaprowadził archeologów w to samo miejsce.

Autorem teorii o istnieniu sekretnej komnaty jest Nicholas Reeves, profesor archeologii na Uniwersytecie Arizony. Jego zdaniem słynąca z urody Nefretete została pochowana za ścianą w ukrytej komorze - donosi AFP.

Naukowiec uważa, że linie na pokrytej freskami ścianie komory grobowej Tutanchamona świadczą o istnieniu ukrytych drzwi. Wierzy, że za jednymi z nich znajduje się  miejsce pochówku właściciela tego grobowca, czyli Nefretete.

Reklama

Reeves twierdzi, że Nefretete została pochowana w pomieszczeniu przylegającym do grobu Tutanchamona, syna Echnatona. Tutanchamon, który zmarł niespodziewanie, został pochowany - jak podkreśla Reeves - w pośpiechu, w podziemnej komorze grobowej, która prawdopodobnie nie była przeznaczona dla niego.

Jego śmierć wymusiłaby zatem ponowne otwarcie grobowca Nefretete 10 lat po jej śmierci, ponieważ w tamtym czasie nie powstał jeszcze grobowiec dla młodego faraona. Stąd teoria o istnieniu dodatkowej komnaty.

Egipski minister ds. starożytności Mamduh al-Damati uważa jednak, że w grobowcu może się znajdować mumia Kiyi, żony faraona Echnatona, lub jego córki Merytaten.

Obaj mężczyźni zgadzają się co do jednego: mają nadzieję, że specjalistyczne urządzenia radarowe udowodnią istnienie innej komory grobowej w sercu grobowca Tutanchamona. Damati, który odwiedził to miejsce w poniedziałek, powiedział: jestem na 70 proc. pewny, że dokonamy ważnego odkrycia. "Jeśli znajdziemy inne skrzydło tego grobowca, to już będzie to wielkie odkrycie" - dodał.


W czwartek minister powiedział, że kolejne badania musi zaakceptować grupa ekspertów.Wyraził nadzieję, że zostanie wydana zgoda na użycie specjalnego radaru do zbadaia ściany w listopadzie.

Ekspert cytowany przez AFP zaznacza, że połączenie radaru z technikami termograficznymi pozwoli na uzyskanie szybkich rezultatów.

Archeolodzy nigdy nie znaleźli mumii Nefretete - królowej, która odegrała niezwykle ważną rolę polityczną i religijną w 14 wieku p.n.e.

Nefretete aktywnie wspierała męża Echnatona, faraona, który na jakiś czas zamienił starożytny Egipt w państwo monoteistyczne, narzucając kult boga słońca Atona.

EKM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy