Reklama

Reklama

Bin Laden ostrzegał przed atakiem na WTC. Jest nagranie

​Osama bin Laden już wcześniej ostrzegał o atakach na World Trade Center, do których doszło 11 września 2001 roku. Amerykanie dotarli materiału zarejestrowanego zaledwie kilka tygodni przed niszczycielskim atakiem. O sprawie donosi BBC.

Kolekcja ponad 1500 taśm audio, które Amerykanie zdobyli w Afganistanie po inwazji w 2001 roku, oferuje niezwykły wgląd w nawyki, wpływy i mentalność organizacji terrorystycznej.

Flagg Miller, ekspert w dziedzinie kultury arabskiej, który miał za zadanie ocenić zawartość taśm, powiedział, że zawierają one także między innymi przemowy bin Ladena pochodzące z późnych lat 80. Początkowo głównymi wrogami według Al-Kaidy nie były Stany Zjednoczone, ale inni muzułmanie. 

USA stały się celem ataków organizacji dopiero po 1994 roku, kiedy to Osama bin Laden, w wyniku nacisku Amerykanów, utracił obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. 

Reklama

Pierwsza wzmianka o atakach na Nowy Jork pojawia się w przemówieniu lidera Al-Kaidy, które zostało nagrane na weselu jego ochroniarza. Na nagraniu słychać radosne krzyki gości, które nagle cichną, kiedy bin Laden zaczyna mówić. Zwraca się do gości i mówi, że niebawem dotrą do nich wieści na temat tego, co zaplanował. Dodał, że modli się o to, aby jego "braciom"się powiodło. 

Miller uważa, że słowa bin Ladena dotyczyły właśnie planu zaatakowania Nowego Jorku. Przemowa bin Ladena została nagrana na kilka tygodni przed atakiem na WTC.

Odszyfrowanie taśm zajęło ekspertom dekadę. Dopiero teraz treść niektórych z nich została upubliczniona. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy