Reklama

Reklama

Anders Breivik pozwał Norwegię. "To są tortury"

Odsiadujący karę więzienia za zabójstwo 77 osób Anders Breivik pozwał Norwegię za warunki panujące w zakładzie karnym. Rozprawa odbędzie się w marcu - podaje AFP.

Brevik uważa, że warunki w jakich odbywa karę przypominają tortury. "Uważamy, że jego prawa są łamane. Jest izolowany od innych więźniów, innych ludzi. Ma kontakt wyłącznie ze strażnikami i pracownikami służby zdrowia" - tłumaczy prawnik Breivika Oystein Storrvik.

Rozprawa odbędzie się w Sądzie Rejonowym w Oslo między 15 a 18 marca przyszłego roku. Nie podano, czy Breivik pojawi się na sali sądowej.

36-letni prawicowy ekstremista wielokrotnie groził strajkiem głodowym, jeżeli warunki w jakich przebywa nie ulegną poprawie. Po raz ostatni skarżył się w piśmie przesłanym niektórym norweskim mediom we wrześniu.

Reklama

"W obecnej chwili mój klient koncentruje się na procesie. Nie prowadzi strajku głodowego" - przyznaje  Storrvik.

Zamordował 77 osób

22 lipca 2011 roku Breivik zabił osiem osób w zamachu bombowym przed budynkiem rządowym w Oslo. Następnie zastrzelił 69 osób na wyspie Utoya. Ofiary uczestniczyły w obozie młodzieżówki norweskiej Partii Pracy.

Breivik został skazany na 21 lat pozbawienia wolności. Kara może zostać przedłużona, jeżeli wciąż będzie stanowił zagrożenie dla społeczeństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama