Reklama

Reklama

​3,14 i co dalej? Dzisiaj dzień liczby pi

14 marca to Światowy Dzień Liczby pi. Odbywają się specjalne spotkania, wystawy. Święto miłośników matematyki zostało zapoczątkowane w 1988 roku, w San Francisco.

Data 14 marca oczywiście nie jest przypadkowa. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na jej amerykański zapis: 3.14. Jak wie doskonale każdy uczeń, liczba pi wynosi w przybliżeniu właśnie 3,14.

A jeszcze dokładniej rzecz biorąc: 3,141592653589793238462643383279502884197169399375...

Liczba pi to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy.

Dzięki pi jesteśmy w stanie obliczyć pole koła (π razy r do kwadratu, gdzie r to promień koła).

Pi została odkryta już 4 tys. lat temu, w starożytnym Babilonie. Późniejsze badania pozwalały na dokładniejsze ustalenie, ile tak naprawdę wynosi pi. Archimedes oszacował, że wartość pi zawiera się między 3 i 1/7 a 3 i 10/71.

Reklama

Liczba Pi zaczęła być określana grecką literą π dopiero od 1706 roku.

Dzięki współczesnym komputerom udało się oszacować pi z dokładnością biliona miejsc po przecinku. Liczba pi jest niewymierna; jej rozwinięcie jest nieskończone - zawsze możemy podać jej jeszcze dokładniejszą wartość.

Nieskończona natura pi rozpala zmysły fanów matematyki na całym świecie. Niektórzy zapaleńcy na wyścigi uczą się jak najdłuższego ciągu cyfr po przecinku... Rekord należy do Japończyka Akiry Haraguchi, który podał ją z dokładnością do 100 tysięcy miejsc po przecinku (sic).

Obchody święta pi zainicjował w 1988 roku fizyk Larry Shaw, który 14 marca zorganizował przyjęcie dla pracowników muzeum nauk ścisłych w San Francisco. Z biegiem lat 14 marca stał się świętem miłośników matematyki z całego świata.

14 marca to również dzień narodzin Alberta Einsteina.

(mim)

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy