Reklama

21 kwietnia 2016: Fakty dnia

Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.

Beata Szydło w Nowym Jorku

"Zapraszamy do Polski inwestorów zagranicznych, Polska jest państwem stabilnym, świetnym do inwestowania" - powiedziała premier Beata Szydło podczas czwartkowej wizyty na nowojorskiej giełdzie. Podkreśliła, że jej rząd pracuje obecnie nad ułatwieniami dla przedsiębiorców.

"Rozmawiamy, mówimy o klimacie, który jest w tej chwili w Polsce do inwestowania; mówimy o planie rozwoju, który realizuje polski rząd" - powiedziała premier.

Zadeklarowała, że jej rządowi zależy na tym, żeby polska gospodarka rozwijała się jeszcze szybciej (PAP).

Kliknij i dowiedz się więcej nt. wizyty premier w USA

Reklama

CZYTAJ DALEJ

Plany islamskich terrorystów

NATO ostrzega, że bojownicy ISIS chcą przeprowadzić w Europie atak nuklearny. Według ekspertów terroryści próbują zdobyć materiały, które posłużyłyby do stworzenia broni jądrowej, chemicznej lub biologicznej. Niemiecki "Bild" pisze natomiast o zagrożeniu, jakie czyha na turystów na europejskich plażach.

Niemiecka gazeta "Bild" napisała, powołując się na włoskie służby wywiadowcze, że terroryści z Państwa Islamskiego planują serię zamachów na europejskich plażach, podobnych do ataku przeprowadzonego przez zamachowca w kurorcie Susa w Tunezji. W czerwcu ubiegłego roku dżihadysta ostrzelał opalających się na plaży turystów. Zabił 38 osób.

We wtorek hiszpańska policja aresztowała na Wyspach Kanaryjskich Marokańczyka, którego podejrzewa o wspieranie Państwa Islamskiego (RMF).

Co planują terroryści z Państwa Islamskiego?

CZYTAJ DALEJ

90. urodziny królowej Elżbiety II

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi dziś swoje 90. urodziny. Jej panowanie jest już i tak najdłuższe w historii obu brytyjskich monarchii, angielskiej i szkockiej, ale królowa nie zamierza abdykować.

Elżbieta Aleksandra Maria Windsor urodziła się na Bruton Street 17 w Londynie 21 kwietnia 1926.

Jej ojcem był książę Yorku Albert, późniejszy król Jerzy VI. Jej matką była Elżbieta Bowes-Lyon, zwana Królową-Matką.

Elżbieta II otrzymała pierwsze imię po swojej matce, drugie po swojej prababce, królowej Aleksandrze, a trzecie po swojej babce, królowej Marii. Przez swoją rodzinę była w dzieciństwie nazywana "Lilibet".

90. urodziny królowej - zobacz unikatowe zdjęcia

CZYTAJ DALEJ

Nieobliczalna Rosja

Po dwuletniej przerwie i w cieniu szeroko komentowanych prowokacji Moskwy nad Bałtykiem w środę, 20 kwietnia odbyło się posiedzenie Rady NATO-Rosja. O dyplomatycznym przełomie mówić trudno, bo każda ze stron powtórzyła tezy, od których odstępować nie zamierza.

Pozory komunikacji jednak zostały zachowane, a na tym uczestnikom negocjacji zależało chyba najbardziej. Nie zmienia to jednak faktu, że zasada ograniczonego zaufania względem Kremla obowiązuje nadal, a czujność Zachodu została wzmocniona podwójnie.

- Począwszy od 2008 roku w działaniach Rosji pojawił się duży element nieobliczalności i chętnego wchodzenia w logikę wojny, a kiedy pojawia się logika wojny, nawet jeśli jest ona ograniczona, nikt nie może zagwarantować, że to się nie wymknie spod kontroli - ostrzega w rozmowie z Interią dr Paweł Kowal.

Kliknij i dowiedz się więcej nt. relacji Rosji z Zachodem

CZYTAJ DALEJ

ŚDM: Polska się nie wycofa

Polska nie ma ani powodów, ani zamiarów wycofywać się z organizacji Światowych Dni Młodzieży. Organizator wskazał Brzegi, a zadaniem służb nam podległych jest zapewnienie bezpieczeństwa - mówił gość Kontrwywiadu radia RMF FM wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

Pytany o warunki w Brzegach, odpowiada: Z raportu organizatora - jestem nim uspokojony, choć to nie jest jeszcze pełny spokój - wynika, że warunki są coraz lepsze. Dodaje, że nikt nie zlekceważył krytycznego raportu RCB odnośnie lokalizacji ŚDM (RMF).

Cała rozmowa Konrada Piaseckiego z Jarosławem Zielińskim

CZYTAJ DALEJ

Nowe trasy przerzutu migrantów?

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w Ankarze, że liczba migrantów przybywających do UE z Turcji przez Morze Egejskie znacząco spada, ale przemytnicy ludzi mogą skierować się na inne trasy, więc władze nie powinny tracić czujności.

Stoltenberg zwrócił uwagę, że zaangażowanie okrętów NATO na Morzu Egejskim pomogło w zwalczaniu przemytników i powstrzymaniu napływu ludzi.  

"W oparciu o informacje dostarczone przez NATO, Turcja podjęła działania zmierzające do zniszczenia modelu biznesowego przemytników ludzi. Dane różnych międzynarodowych organizacji potwierdzają, że liczba migrantów i uchodźców pokonujących Morze Egejskie obecnie znacząco spada" - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej.  

"Musimy pozostać elastyczni, ponieważ przemytnicy ludzi mogą zmienić swoje trasy bardzo szybko" - dodał (PAP).

Sekretarz generalny NATO ostrzega

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy