Reklama

100 dni rządów Dudy. Co w tym czasie zrobił prezydent?

W połowie listopada minęło pierwsze 100 dni prezydentury Andrzeja Dudy. To czas po którym można powiedzieć „sprawdzam”. Jakie obietnice udało się zrealizować prezydentowi?

Ja będę otwarty na współpracę z każdym rządem, chcę to powiedzieć wyraźnie. Ale będę realizował moje zobowiązania, które podjąłem wobec moich rodaków. 

Pomimo apeli Ewy Kopacz po wyborach prezydenckich, prezydent Duda nie spotkał się z nią, ani z jej rządem.

Do historii przejdzie chyba pierwsza wymiana zdań między ustępującą już wówczas premier, a prezydentem, jaka odbyła się 11 listopada, podczas obchodów Święta Niepodległości.

Po tej rozmowie pojawiło się wiele kontrowersji związanych ze sprzecznymi komunikatami, jakie płynęły z Kancelarii Premiera i Prezydenta. 

Awantura wybuchła również wtedy, kiedy prezydent zwołał pierwsze posiedzenie nowego Sejmu na 12 listopada. Data ta pokryła się z dniem zwołania szczyty UE na Malcie. 

Reklama

W związku z tym, że Ewa Kopacz została w kraju, aby złożyć dymisję swojego rządu, na Malcie Polska była reprezentowana przez Czechy.

Andrzej Duda podczas kampanii obiecywał, że w 3 miesiące złoży ustawę, która uzna tzw. kredyty walutowe za złotowe. 

W połowie października prezydent poinformował jednak, że jego kancelaria dopiero pracuje nad projektem, który ma pomóc frankowiczom. "Podkreślał, że chodzi o to, żeby z jednej strony projekt pomógł tym, którzy wzięli kredyty we frankach szwajcarskich i rzeczywiście znajdują się w trudnej sytuacji, a z drugiej był sprawiedliwy". Frankowicze poczuli się rozczarowani. Odbyła się demonstracja pod Pałacem Prezydenckim.

6 listopada minister w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński poinformował, że prace zespołu przygotowującego projekt dot. frankowiczów zostają przedłużone. Wyjaśniał, że postulaty frankowiczów były nie do przyjęcia z powodu "obaw konstytucyjnych".

"Na pewno, jeśli chodzi o trzy pierwsze wizyty, chciałbym, żeby były to Stany Zjednoczone, chciałbym, żeby to była Bruksela.  To są dzisiaj nasze centra, w których my jesteśmy, w których my bierzemy udział. Stany Zjednoczone jako największa potęga militarna świata, jako nasz sojusznik w ramach NATO (...), no i Bruksela jako stolica Unii Europejskiej, gdzie są najistotniejsze instytucje" - mówił w trakcie kampanii Andrzej Duda.  

Prezydent Andrzej Duda odbył dotychczas 10 wizyt zagranicznych: m.in. Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Słowacja, Francja i Watykan. Brał także udział w spotkaniach w ramach grupy Arraiolos, w ramach Grupy Wyszehradzkiej, spotkaniach przedstawicieli państw Europy Środkowej i Wschodniej w Bukareszcie oraz w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.Do tej pory prezydent Duda nie odwiedził jednak Brukseli. 

"Powołam Narodową Radę Rozwoju i Radę Dialogu Społecznego"

7 sierpnia Prezydent Andrzej Duda podpisał zarządzenie o nadaniu Statutu Kancelarii Prezydenta RP. 

Powołano Narodową Radę Rozwoju, do której zaprosił 86 ekspertów i doradców, których zadaniem będzie definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń dla Polski.

22.10 nastąpiło powołanie zapowiadanej Rady Dialogu Społecznego. Na jej czele stanął szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Przewodniczący Rady będą zmieniać się co roku. 

Ustawy: Poza wymienioną już ustawą dot. frankowiczów, prezydent obiecał ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, a także o podniesieniu kwoty wolnej od podatku.

Projekt ustawy dot. wieku emerytalnego został złożony przez prezydenta we wrześniu, jednak urzędujący wówczas Sejm nie zdołał się nią zająć. Ustawa przepadła. Ustawa zakładała niższy wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Kwestia ta jednak na pewno powróci ponieważ wiek emerytalny to również flagowy projekt PiS.

- Projekt ustawy podwyższającej kwotę wolną od podatku jest gotowy od prawie miesiąca. Nie chcę jeszcze mówić o szczegółach projektu, ale pewne jest, że kwota wolna wzrośnie do 8 tys. zł - zapewniał jeszcze kilka dni temu Zdzisław Sokal, doradca prezydenta ds. gospodarczych. Ustawa ta nie została jednak jeszcze wniesiona do laski marszałkowskiej.  Dodatkowo prezydent zawetował ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych, a także nowelę ustawy o lasach dopuszczającą sprzedaż lasów pod inwestycje publiczne.

Duda nie ratyfikował też poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto.

Prezydent podpisał m.in.:

 •  nowelę zakazującą przekazywanie środków między przewoźnikami;
 •  nowelizację ws. pozwów o sędziowskie pensje;
 •  ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym;
 •  ustawę ograniczającą ulgi we wpłatach na PFRON;
 •  ustawę likwidującą bankowy tytuł egzekucyjny;
 •  ustawę ws. nadzoru nad rynkiem wyrobów medycznych;
 •  nowelizację Prawa o stowarzyszeniach;
 •  ustawę o refundacji zatrudnienia młodych ludzi;
 •  ustawę o zawodzie fizjoterapeuty;
 •  nowelę ustawy o grupach producenckich;
 •  ustawę ws. zasiłków dla matek przedsiębiorczyń;
 • nowelę usprawniającą współpracę transgraniczną w UE;
 • ustawę regulującą rynek ubezpieczeniowy;
 • ustawę o dostępie do "martwych kont";
 • ustawę umożliwiającą powoływanie związków metropolitalnych;
 • ustawę o zdrowiu publicznym;Prezydent Duda 13.11 desygnował premier Beatę Szydło i jej radę ministrów. 

"Panie premierze, każdy kto zajmuje się polityką, ale też każdy kto obserwuje scenę polityczną z uwagą, nie ma wątpliwości co do jednego: otóż z całą pewnością jest pan wielkim politykiem, z całą pewnością jest pan wielkim strategiem, ale ja muszę dodać jeszcze jedno (...) - jest pan wielkim człowiekiem" - powiedział Duda podczas desygnacji, zwracając się do Jarosława Kaczyńskiego. 

16.11 prezydent Andrzej Duda powołał członków Rady Ministrów oraz Beatę Szydło (PiS) na jej prezesa. Andrzej Duda odebrał również przysięgę od nowej premier i członków nowo powołanego rządu.

Marsz Niepodległości

- Moim marzeniem jest wspólny marsz w dniu Święta Niepodległości z udziałem prezydenta - mówił w trakcie kampanii prezydenckiej Duda. W Święto Niepodległości nie było jednak marszu "Razem dla Niepodległej", prezydent nie skorzystał też z zaproszenia na "Marsz Niepodległości".

Lider zaufania

Z sondażu CBOS, który został przeprowadzony jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, wynika, że prezydent Duda cieszy się zaufaniem 56 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. więcej niż we wrześniu). Nie ufa mu 20 proc. badanych (mniej o 1 punkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem).

Prawo łaski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 16 listopada 2015 roku zastosował prawo łaski wobec 4 osób - korzystając z prerogatywy określonej w art. 139 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i byłych funkcjonariuszy biura skazanych za działania w tzw. "aferze gruntowej", m.in. wiceszefa Macieja Wąsika. 

"Wymiar sprawiedliwości nie potrafi skazać bandytów z Pruszkowa, nie potrafi skazać ludzi zamieszanych w procedery łapówkarskie, a z drugiej strony wymierza drakońskie kary ludziom, którzy chcą budować w Polsce silne państwo, którzy walczą z korupcją" - ocenił prezydent. "Ja się z takim czymś nie zgadzam" - dodał.

Trybunał Konstytucyjny

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK - przeciw czemu było PiS. Jeszcze w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu - skończyła się kadencja trojga sędziów Trybunału, a 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych. Prezydent Andrzej Duda dotychczas nie zaprzysiągł nowo wybranych sędziów - co jest konieczne, by mogli orzekać. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama