Reklama

Żelazna Kopuła

Piątek, 14 czerwca 2024 (11:11)AktualizacjaPiątek, 14 czerwca 2024 (14:57)

Żelazna Kopuła to izraelski system obrony powietrznej, opracowany przez izraelskie przedsiębiorstwo Rafael Advanced Defense Systems, zajmujące się systemami obronnymi. System ma na celu przechwytywanie i niszczenie pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych. Żelazna Kopuła jest w Izraelu w użyciu od 2011 roku.

Żelazna kopuła
Żelazna kopuła/OREN ZIV/Getty Images

Żelazna Kopuła

Żelazna kopuła - historia

Pierwszy koncept Żelaznej Kopuły został przedstawiony w 2005 roku. System miał składać się z trzech elementów: radaru, systemu dowodzenia oraz pocisku przechwytującego.

Projekt rozwijał się powoli przez ciągłe walki pomiędzy Hamasem a Izraelem oraz z powodu braku funduszy. Dużym inwestorem w system były Stany Zjednoczone, które przeznaczyły na projekt blisko miliard dolarów.
 
Pierwsze testy systemu odbyły się w 2009 roku, a w marcu 2011 roku Żelazna Kopuła została częścią izraelskiej armii. Pierwsza rakieta została przechwycona w kwietniu 2011 roku.

W 2019 roku amerykańska armia wyraziła chęć zakupu dwóch zestawów Żelaznej Kopuły, a w 2020 roku rozpoczęła się jej produkcja w Stanach Zjednoczonych.

Żelazna kopuła - elementy systemu

Radar systemu namierza w czasie rzeczywistym pociski, jednocześnie obliczając i analizując ich trajektorię. Może działać niezależnie od pogody, przez całą dobę.
 
Każdy pocisk ma trzy metry długości i waży 90 kg. Jest w stanie przechwycić cel z odległości od 4 do 70 kilometrów. Prędkość, którą może osiągnąć rakieta, wynosi 2,2 macha (około 2700 km/h).
 
Dzięki morskiemu systemowi przeciwrakietowemu, C-Dome, rakiety można umieścić również na pokładzie okrętów i platform wiertniczych. System składa się z modułowej, pionowej wyrzutni pocisków, systemu kontroli i dowodzenia. Natomiast za radar niezbędny dla systemu do wykrywania i śledzenia celów może służyć radar okrętowy.

Żelazna kopuła - przyszłość

Obecnie Żelazna Kopuła znajduje się na wyposażeniu armii Izraela. Mają ją także USA, AzerbejdżanCypr oraz Rumunia, które podpisały umowy na produkcję Żelaznej Kopuły u siebie. Wiele państw zadeklarowało kupno tego systemu obronnego w przyszłości.
 
Są również państwa, które zakupiły jedynie część systemu, aby wspomógł ich działające obrony. Czechy, Finlandia, Indie, Kanada, Słowacja oraz Węgry zdecydowały się na zakup radaru Żelaznej Kopuły, a Wielka Brytania - systemu dowodzenia i naprowadzania

Również władze Polski zastanawiają się nad kupnem systemu w przyszłości.
Temat Żelazna Kopuła znajdziesz również w serwisie: geekweek

Żelazna Kopuła - Wiadomości

Wtorek, 21 maja 2024 (10:49)
Izraelski rząd porzucił dalsze plany dotyczące dużej ofensywy w Rafah w Strefie Gazy. Plany "wywarcia presji na Hamas" zostały wstrzymane pod naciskiem USA. - Nie jest już aktualna koncepcja, która...
Wtorek, 16 kwietnia 2024 (15:43)
Patrząc na rakietowy atak Iranu na Izrael, pobieramy starą lekcję, że i my w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę wielkich mocarstw. I że sojusznikom trzeba patrzeć...

Żelazna Kopuła - Wideo