Reklama

Wirus HPV

Piątek, 4 kwietnia 2025 (10:06)AktualizacjaPiątek, 4 kwietnia 2025 (15:00)

Wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) to patogen, który zakaża naskórek ludzki i nabłonek płaski. Istnieje ponad 1200 typów tego wirusa, który przyczynia się do zmian na skórze, błonie śluzowej, narządach płciowych oraz nowotworów. Najczęściej do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową.

Wirus HPV
Wirus HPV/NOBEASTSOFIERCE/SCIENCE PHOTO LIDDJScience Photo Library/AFP

Wirus HPV

  • HPV jest najczęściej przenoszonym drogą płciową wirusem, a zakażenie nim dotyczy większości aktywnych płciowo osób. 
  • Zakażenie HPV często przebiega bezobjawowo, ale może prowadzić do poważnych chorób, w tym nowotworów. 
  • Prezerwatywy nie chronią w pełni przed zakażeniem, dlatego ważne są regularne badania profilaktyczne, zwłaszcza cytologia. 
  • Szczepienia przeciwko HPV są skuteczną metodą zapobiegania i są bezpłatne dla dzieci i młodzieży w wieku 9–18 lat. 
  • 4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, który promuje edukację i profilaktykę związaną z tym wirusem.

Wirus HPV - zakażenie

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym, który przenoszony jest drogą płciową. Występuje w 200 różnych odmianach. Około 40 rodzajów tego wirusa wywołuje choroby narządów moczowo-płciowych. 

Najczęściej do zakażenia HPV dochodzi w pierwszym okresie po rozpoczęciu aktywności płciowej. "W ciągu swojego życia 80 proc. aktywnych płciowo kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV" - szacuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego

Wirus HPV - objawy  

Zakażenie wirusem HPV często przebiega bezobjawowo. Przez wiele lat patogen może być w ukryciu.

Najczęściej infekcja ustępuje samoistnie, ale czasami może przyczynić się do rozwoju chorób skóry, błon śluzowych, łagodnych zmian w postaci brodawek na skórze, kłykcin kończystych, a także poważniejszych chorób, w tym nowotworów: macicy, prącia, odbytu, jamy ustnej i gardła.  

Wirus HPV - zapobieganie

Kluczowe w zapobieganiu zakażeniu HPV drogą płciową jest unikanie współżycia płciowego z partnerami zakażonymi HPV. Stosowanie prezerwatyw jedynie nieznacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zakażenia tym wirusem.

Ważne są także badania profilaktyczne, które powinny być wykonywane regularnie. Skuteczną metodą diagnozowania zakażeń HPV drogą płciową jest wykonywanie badania cytologicznego, które pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie zmian, w tym nowotworu szyjki macicy.

4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. W tym dniu prowadzone są działania Informacyjne, edukacyjne oraz przeprowadzane są badania profilaktyczne, które pomagają wykryć wczesne zmiany w organizmie.  

Wirus HPV - szczepienie 

Przed zakażeniem HPV może uchronić  szczepionka na HPV. Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV są dobrowolne i bezpłatne dla dzieci od 9. do 18. roku życia.

Szczepienia przeciwko HPV zalecane są także młodym dorosłym, które nie rozpoczęły aktywności płciowej oraz osobom do 45 roku życia. Dorośli mogą kupić szczepionkę Cervarix z 50-procentową refundacją. 

Cena jednej dawki dla pacjenta to ok. 140 zł, natomiast koszt dawki szczepionki nierefundowanej to ponad 500 zł. Do uodpornienia potrzebne są dwie albo trzy iniekcje.
Temat Wirus HPV znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta

Wirus HPV - Wiadomości

Sobota, 2 marca 2024 (10:30)
Cytologia tak, ale konwencjonalna i co trzy lata. Brak możliwości sprawdzenia zakażenia wirusem HPV czy refundowana słabsza szczepionka przeciw niemu - to realia leczenia w ramach Narodowego...
Wtorek, 30 maja 2023 (10:09)
Szczepienia przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka HPV rozpoczną się 1 czerwca. Są dobrowolne i bezpłatne. Zapisywać można dzieci w wieku 12 i 13 lat. W sieci nie brakuje stwierdzeń, że nie warto...
Piątek, 5 kwietnia 2019 (18:24)
Rutynowe szczepienia szkockich dziewcząt przeciwko wirusowi HPV przyczyniły się do "dramatycznego", 90-procentowego spadku występowania przedinwazyjnego raka szyjki macicy w ich późniejszym życiu -...
Środa, 15 maja 2013 (12:09)
Akcję profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy finansuje Urząd Miasta w Tychach. Do opłacanych z kasy miasta szczepień jest uprawnionych ok. 530 dziewcząt w...
Wtorek, 9 kwietnia 2013 (11:09)
Akcję profilaktycznych szczepień przeciwko wirusowi wywołującemu raka szyjki macicy organizuje toruński magistrat. Do opłacanych z kasy miasta szczepień jest uprawnionych ponad 600 dziewcząt w...

Wirus HPV - Wideo