Reklama

Wezuwiusz

Środa, 11 czerwca 2025 (09:45)AktualizacjaŚroda, 11 czerwca 2025 (12:23)

Wezuwiusz to jeden z najbardziej znanych wulkanów świata - symbol nie tylko potęgi przyrody, lecz także jej tragicznych skutków. Choć obecnie wydaje się spokojny, jego historia przypomina, że drzemie w nim ogromna siła.

Wezuwiusz - jeden z najsłynniejszych wulkanów świata
Wezuwiusz - jeden z najsłynniejszych wulkanów świata/Mateusz Birecki/Reporter

Wezuwiusz

Wysokość: 1 281 m n.p.m. 
Państwo: Włochy 

Wezuwiusz zniszczył Pompeje i Herkulanum, pozostawiając po sobie nie tylko zasypane przez produkty wulkaniczne ruiny, ale i wyjątkowe świadectwo antycznego życia.

Wezuwiusz - położenie 

Wulkan Wezuwiusz góruje nad Zatoką Neapolitańską, około dziewięć kilometrów od centrum Neapolu. Wezuwiusz wznosi się na wysokość około 1281 metrów nad poziomem morza i jest otoczony gęsto zaludnionymi obszarami Kampanii.

Masyw wulkaniczny Wezuwiusza tworzy charakterystyczny krajobraz. Centralny stożek Wezuwiusza jest otoczony przez starszy krater, który ma nazwę Monte Somma

Wezuwiusz - geologia 

Wezuwiusz należy do typu stratowulkanów, które powstały na skutek kolizji płyty afrykańskiej z euroazjatycką. Jest częścią łuku wulkanicznego Kampanii.

Wezuwiusz cechuje się aktywnością eksplozywną, związaną z obecnością lepkiej magmy bogatej w gazy. To właśnie ta cecha sprawiła, że jego erupcja w I w n.e. była gwałtowna i niszczycielska.  

Najbardziej znana erupcja Wezuwiusza miała miejsce w 79 roku n.e. Wybuch był tak nagły i gwałtowny, że pogrzebał antyczne miasta Pompeje i Herkulanum. Dzięki temu do naszych czasów zachowały się niemal nienaruszone ruiny tych miast, odsłaniające w badaniach archeologicznych realia życia codziennego w cesarskim Rzymie.

Ostatnia erupcja wulkanu Wezuwiusz miała miejsce w 1944 roku, w czasie II wojny światowej, kiedy magma zniszczyła kilka wiosek i infrastrukturę wojskową. Od tego czasu Wezuwiusz pozostaje uśpiony, choć nadal nie jest uznany za wulkan wygasły.

Wezuwiusz jest intensywnie monitorowany przez włoskie służby wulkanologiczne. Pomimo braku aktywności od kilkudziesięciu lat, naukowcy uważają, że Wezuwiusz prędzej czy później znów się przebudzi

Wezuwiusz - znaczenie wulkanu dla lokalnej społeczności 

Wezuwiusz wywarł ogromny wpływ na kulturę europejską - erupcja z 79 roku n.e. była inspiracją dla pisarzy, malarzy i filmowców. Listy Pliniusza Młodszego, który był świadkiem katastrofy, są dziś jednym z najważniejszych źródeł historycznych i geologicznych dotyczących erupcji wulkanicznych.  

Zbocza Wezuwiuszagęsto zaludnione. Wulkaniczne gleby sprzyjają rolnictwu - w regionie produkuje się znane wina, a także uprawia pomidory i oliwki. 

Tereny wokół wulkanu objęto ochroną - w 1995 roku utworzono Park Narodowy Wezuwiusza, który jest jednocześnie popularnym celem turystycznym. Zwiedzający mogą dojść do krateru, skąd roztacza się widok na całą Zatokę Neapolitańską.
Temat Wezuwiusz znajdziesz również w serwisie: geekweek

Wezuwiusz - Wiadomości

Sobota, 1 marca 2025 (11:43)
Mózg 20-letniego mężczyzny, który zginął w starożytnym mieście Herkulanum, w wyniku erupcji Wezuwiusza, zamienił się w szkło. Jak ustalili naukowcy, wydarzyło się to pod wpływem kontaktu narządu z...