Reklama

Tomasz Szatkowski

Środa, 29 maja 2024 (18:12)AktualizacjaPiątek, 12 lipca 2024 (13:37)

Tomasz Szatkowski to polski prawnik, urzędnik państwowy, polityk i dyplomata. Były podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej (2015-2019). Od 2019 r. do 2024 r. ambasador RP przy NATO.

Tomasz Szatkowski
Tomasz Szatkowski/Robert Gardziński /Agencja FORUM

Tomasz Szatkowski

  • Data urodzenia:10.05.1978
  • Miejsce urodzenia:Słupsk
  • Kraj urodzenia:Polska

​Tomasz Szatkowski - wykształcenie

Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji oraz Podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował również w King’s College London.

Ponadto brał udział w zagranicznych kursach z doskonalenia oficerów oraz programowania polityki obronnej i zarządzania strategicznego.
 
W trakcie studiów aktywnie uczestniczył w działalności Korporacji Akademickiej Respublica, a obecnie pełni rolę filistra tej organizacji. Był laureatem stypendiów zagranicznych.

Tomasz Szatkowski - kariera zawodowa i polityczna 

Od 2006 do 2008 r. Tomasz Szatkowski był członkiem Rady Nadzorczej, a w 2007 r. wiceprezesem Bumaru (Polski Holding Obronny Sp. z.o.o.). Pełnił także funkcję szefa sekretariatu wicepremiera oraz doradcy koordynatora ds. służb specjalnych w rządzie PiS Zbigniewa Wassermanna. Był również członkiem Komisji Weryfikacyjnej WSI.

Od 3 listopada do 18 grudnia 2009 r. pełnił obowiązki prezesa TVP. Od 2009 do 2011 r. był członkiem rady nadzorczej TVP. W latach 2009-2012 pracował jako doradca w komisji prawnej ds. obronności w Europarlamencie. Założył Narodowe Centrum Studiów Strategicznych oraz nim kierował.

W październiku 2015 r. został członkiem Narodowej Rady Rozwoju.

17 listopada 2015 r. objął stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. W MON odpowiadał m.in. za negocjacje z USA dotyczące budowy w Polsce amerykańskiej bazy pod hasłem "Fort Trump".

Tomasz Szatkowski jest zwolennikiem koncepcji, która zakłada, że Polska powinna przyjąć amerykańską broń nuklearną w ramach programu nuclear sharing.

Tomasz Szatkowski - ambasador RP przy NATO

W lipcu 2019 r. Tomasz Szatkowski został mianowany ambasadorem RP przy NATO.

23 maja 2024 r. sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na ambasadora RP przy NATO, który miałby zastąpić Tomasza Szatkowskiego. 31 maja 2024 r. zakończył tę misję, o czym poinformował rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Prezydent Andrzej Duda nie zgodził się z odwołaniem Tomasza Szatkowskiego, argumentując, że rząd nie konsultował z nim nowej kandydatury i w jego ocenie - odbyło się to "z całkowitym złamaniem wszelkich dotychczasowych zasad".

Prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślił, że konfrontacja w tej sprawie nie służy Polsce i naraża jej bezpieczeństwo oraz twierdzi, że próba zmiany ambasadora jest "uderzeniem w nasze interesy i narażeniem na szwank naszego bezpieczeństwa". Z kolei szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP Mieszko Pawlak powiedział, że "ambasadorem Polski przy Sojuszu Północnoatlantyckim jest Tomasz Szatkowski i pozostanie nim, dopóki prezydent go nie odwoła".

Prezydent Andrzej Duda z dniem 1 lipca powołał Tomasza Szatkowskiego na stanowisko doradcy społecznego - przekazała Kancelaria Prezydenta.Tomasz Szatkowski miał towarzyszyć prezydentowi podczas lipcowego szczytu NATO, jednak ostatecznie na ten szczyt nie pojechał. 8 lipca 2024 r. Szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek poinformował, że dotychczasowy ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski nie poleci z prezydentem Andrzejem Dudą na szczyt NATO do USA. Jak przyznał sam Tomasz Szatkowski, aby wziąć udział w delegacji, musiałby mieć zgodę MSZ, a takiej nie uzyskał. .

Koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, stwierdził, że Tomasz Szatkowski nigdy nie powinien zostać ambasadorem przy NATO, bo otrzymane przez prezydenta dokumenty służb specjalnych dyskwalifikują go na to stanowisko.

11 lipca 2024 r. rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński przekazał, że ABW wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające wobec dotychczasowego ambasadora RP przy NATO Tomasza Szatkowskiego. Dodał, że osobę sprawdzaną z mocy ustawy odsunięto od dostępu do informacji niejawnej. Według nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej", były ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski w trakcie badania wariografem w 2018 r. miał trzykrotnie podać nieprawdę. Jak podaje "GW", miało chodzić o kwestie m.in. współpracy ze służbami innego kraju. "Sam Szatkowski zaprzecza jednak, 'aby ktokolwiek mógł być w posiadaniu dokumentów mogących obiektywnie podważyć zaufanie do jego działań dla dobra Polski'" - czytamy.

12 lipca 2024 r. premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację na temat Tomasza Szatkowskiego i jego odwołania.

Tomasz Szatkowski - życie prywatne 

Tomasz Szatkowski w młodości występował jako statysta w filmach i serialach, a zadebiutował w filmie "Wielki tydzień" Andrzeja Wajdy

W 2008 r. odbył pieszą pielgrzymkę z Pirenejów do Santiago de Compostela.

Tomasz Szatkowski - Wiadomości

Poniedziałek, 1 lipca 2024 (21:05)
Tomasz Szatkowski został powołany na nowego doradcę społecznego prezydenta Andrzeja Dudy - przekazała KPRP. Przez ostatnie lata Szatkowski sprawował funkcję ambasadora Polski przy NATO, jednak od...

Tomasz Szatkowski - Wideo