Reklama

Siergiej Szojgu

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24)AktualizacjaPiątek, 8 września 2023 (14:45)

Siergiej Kużugietowicz Szojgu jest rosyjskim wojskowym w stopniu generała oraz politykiem. Od 2012 roku mianowany Ministrem Obrony Federacji Rosyjskiej.

Siergiej Kużugietowicz Szojgu
Siergiej Kużugietowicz Szojgu/Pool Sputnik Kremlin/Associated Press/East News

Siergiej Szojgu

  • Data urodzenia:19.05.1955
  • Miejsce urodzenia:Czadan
  • Kraj urodzenia:Rosja

Siergiej Szojgu - rodzina i wykształcenie

Siergiej Szojgu urodził się 19 maja 1955 roku w Czadanie, przy granicy z Mongolią. Jest rosyjskim wojskowym w stopniu generała oraz politykiem. Jego ojciec Kużugiet Szojgu był wieloletnim radzieckim działaczem partyjnym. Zakończył swoją polityczną działalność jako wiceprzewodniczący Rady Ministrów Tuwińskiej ASRR. Matka, Aleksandra Szojgu działała jako ekonomistka i deputowana w lokalnym parlamencie Tuwińskiej ASRR (później rosyjska Republika Tuwy).

W 1977 roku Siergiej Szojgu ukończył studia w Krasnojarskim Instytucie Politechnicznym. Studiował inżynierię budownictwa i stał się doktorem nauk ekonomicznych. Od pracy jako mistrz w Promchistroj w Krasnojarsku (1977 rok), dotarł na stanowisko kierownika Abakanwagonstroju w Abakanie (1986 rok). Rok później rozpoczął karierę polityczną w aparacie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Siergiej Szojgu - działalność polityczna

W latach 1990-1991 był zastępcą Przewodniczącego Państwowego Komitetu Rosyjskiej Federacyjnej SRR ds. Architektury i Budownictwa. Następnie działał w aparacie służb ratowniczych. Przewodniczył kilku komitetom, aż w 1994 roku mianowano go Ministrem Federacji Rosyjskiej ds. Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Następstw Klęsk Żywiołowych. W latach 2000-2004 premier Rosji, a od listopada 2012 roku mianowany Ministrem Obrony Federacji Rosyjskiej.

Siergiej Szojgu - życie prywatne i wyróżnienia

Prywatnie żonaty z Iriną Szojgu, prezesem firmy turystycznej Expo-EM. Posiadają dwie córki – Julię urodzoną w 1977 roku oraz Ksenię, urodzoną w 1991 roku. Starsza córka jest dyrektorką centrum pomocy psychologicznej w Ministerstwie Spraw Nadzwyczajnych. Młodsza to dyrektor Rosyjskiej Federacji Triathlonowej. W 2020 roku Siergiej Szojgu otrzymał order ”Za zasługi dla Ojczyzny” I stopnia oraz tytuł Doktor honoris causa Uniwersytetu Obrony Ministerstwa Obrony Serbii.

Siergiej Szojgu - Wiadomości

Wtorek, 14 maja 2024 (23:16)
Andriej Biełousow został oficjalnie mianowany przez Władimira Putina nowym ministrem obrony. Na stanowisku zastąpił Siergieja Szojgu, który stanął na czele Rady Bezpieczeństwa Rosji.
Poniedziałek, 13 maja 2024 (09:29)
Władimir Putin podejmuje "znaczące kroki", aby zmobilizować rosyjską gospodarkę i bazę obronnego przemysłu do wspierania przedłużającej się wojny w Ukrainie - ocenia Instytut Studiów nad Wojną....
Piątek, 3 maja 2024 (16:39)
Wojna na Ukrainie trwa, a rosyjscy decydenci chwalą się kolejnymi sukcesami. Według ministra obrony Federacji Rosyjskiej w ciągu kilku miesięcy Rosja przejęła ponad 500 km kwadratowych ziem...
Piątek, 26 kwietnia 2024 (15:51)
- Rosja jest gotowa rozszerzyć współpracę wojskową i techniczną z Iranem - taką deklarację złożył minister obrony Rosji Siergiej Szojgu swojemu irańskiemu odpowiednikowi Gharaei Ashtianiowi....