Reklama

Reklama

Siergiej Szojgu

Siergiej Kużugietowicz Szojgu /Pool Sputnik Kremlin/Associated Press /East News
  • Data urodzenia:

    19.05.1955

  • Miejsce urodzenia:

    Czadan

Siergiej Kużugietowicz Szojgu urodził się 19 maja 1955 roku w Czadanie, przy granicy z Mongolią. Jest rosyjskim wojskowym w stopniu generała oraz politykiem. Jego ojciec Kużugiet Szojgu był wieloletnim radzieckim działaczem partyjnym. Zakończył swoją polityczną działalność jako wiceprzewodniczący Rady Ministrów Tuwińskiej ASRR. Matka, Aleksandra Szojgu działała jako ekonomistka i deputowana w lokalnym parlamencie Tuwińskiej ASRR (później rosyjska Republika Tuwy).

W 1977 roku Siergiej Szojgu ukończył studia w Krasnojarskim Instytucie Politechnicznym. Studiował inżynierię budownictwa i stał się doktorem nauk ekonomicznych. Od pracy jako mistrz w Promchistroj w Krasnojarsku (1977 rok), dotarł na stanowisko kierownika Abakanwagonstroju w Abakanie (1986 rok). Rok później rozpoczął karierę polityczną w aparacie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

W latach 1990-1991 był zastępcą Przewodniczącego Państwowego Komitetu Rosyjskiej Federacyjnej SRR ds. Architektury i Budownictwa. Następnie działał w aparacie służb ratowniczych. Przewodniczył kilku komitetom, aż w 1994 roku mianowano go Ministrem Federacji Rosyjskiej ds. Obrony Cywilnej, Sytuacji Nadzwyczajnych i Likwidacji Następstw Klęsk Żywiołowych. W latach 2000-2004 premier Rosji, a od listopada 2012 roku mianowany Ministrem Obrony Federacji Rosyjskiej.

Prywatnie żonaty z Iriną Szojgu, prezesem firmy turystycznej Expo-EM. Posiadają dwie córki – Julię urodzoną w 1977 roku oraz Ksenię, urodzoną w 1991 roku. Starsza córka jest dyrektorką centrum pomocy psychologicznej w Ministerstwie Spraw Nadzwyczajnych. Młodsza to dyrektor Rosyjskiej Federacji Triathlonowej. W 2020 roku Siergiej Szojgu otrzymał order ”Za zasługi dla Ojczyzny” I stopnia oraz tytuł Doktor honoris causa Uniwersytetu Obrony Ministerstwa Obrony Serbii.

Wiadomości