Reklama

Sanna Marin

Sanna Marin /Dursun Aydemir/Anadolu Agency /Getty Images
Sanna Marin to fińska polityk, posłanka do parlamentu Eduskunty, była minister transportu i komunikacji. Od 2019 premier Finlandii i jednocześnie przewodnicząca Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP).

Sanna Marin była wychowana przez parę jednopłciową – przez swoją matkę i jej partnerkę. W 2012 roku ukończyła prawo administracyjne na Uniwersytecie w Tampere, a w 2017 uzyskała dyplom z prawa administracyjnego. W tym czasie zaangażowała się w działalność polityczną w ramach Socjaldemokratycznej Partii Finlandii.

Już w latach 2010–2012 była wiceprzewodniczącą młodzieżówki partyjnej, a dwa lat później została drugą wiceprzewodniczącą partii socjaldemokratycznej. Kariera polityczna Marin nabierała rozpędu i w 2017 roku została pierwszą wiceprzewodniczącą tego ugrupowania.

W 2015 została wybrana do Eduskunty, a cztery lata później z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję. W czerwcu 2019 roku objęła stanowisko ministra transportu i komunikacji w nowo utworzonym koalicyjnym rządzie Anttiego Rinne. W grudniu, kilka dni po złożeniu dymisji przez Anttiego Rinne, Socjaldemokratyczna Partia Finlandii wskazała Marin jako swoją kandydatkę na nowego premiera. Parlament zatwierdził ją na tym stanowisku stosunkiem głosów 99 za do 70 przeciw.

23 sierpnia 2020 roku zastąpiła Anttiego Rinne również na funkcji przewodniczącego socjaldemokratów. Sanna Marin jest wegetarianką, a prywatnie jest związana Markusem Räikkönenem. W 2018 urodziła się ich córka Emma. W sierpniu 2020 roku para zawarła związek małżeński.

Wiadomości