Reklama

Reklama

Polski Ład

/Polsat News /Polsat News
Polski Ład to rządowy plan odbudowy i rozwoju polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Jego celem jest tworzenie lepszych warunków do życia obywateli Polski i zmniejszanie nierówności społecznych między nimi. Polski Ład obejmuje liczne projekty zmian w przepisach związanych m.in. z budownictwem, podatkami, ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi, emeryturami, działalnością gospodarczą i rolnictwem. Na ich realizację do 2030 roku ma zostać przeznaczone ponad 650 mld złotych.

Na czym polega Polski Ład?

Jak czytamy na stronie GOV, Polski Ład opiera się na pięciu głównych fundamentach. Są to: 
 • Niższe podatki – korzystne zmiany podatkowe, w tym również podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz wprowadzenie specjalnej ulgi dla klasy średniej w PIT.  
 • Więcej na zdrowie – wprowadzenie rozwiązań, które mają usprawnić działania służby zdrowia. Rząd ma zapewnić placówkom medycznym pieniądze na podstawową infrastrukturę. Deklaruje również zwiększenie nakładów finansowych na opiekę zdrowotną do 7 proc. PKB. - stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali, który ma zapewnić placówkom medycznym pieniądze na inwestycje w podstawową infrastrukturę, 
 • Własne cztery kąty – przygotowanie propozycji rozwiązań, które wychodzą naprzeciw trudnościom mieszkaniowym Polaków, m.in. budowa domów jednorodzinnych do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. 
 • Wyższa emerytura – zrezygnowanie z podatku PIT dla emerytów oraz rencistów, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2,5 tys. złotych brutto.  
 • Stworzenie 500 tys. nowych miejsc pracy – za sprawą inwestycji w obszarach tj. transport, infrastruktura, usługi publiczne oraz cyfryzacja.

Temat Polski Ład znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Polski Ład

 • Prawo i Sprawiedliwość

  Prawo i Sprawiedliwość (PiS) to polska partia polityczna założona przez braci Lecha i Jarosława Kaczyńskich w 2001 roku na fali popularności, jaką Lech Kaczyński zdobył jako minister...
 • Krajowy Plan Odbudowy

  Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to polski program, którego celem jest wzmocnienie gospodarki po pandemii oraz przygotowanie jej na kolejne, ewentualne kryzysy. Składa...

Wiadomości

Wideo