Reklama

Paweł Graś

Czwartek, 15 lutego 2024 (15:43)AktualizacjaCzwartek, 15 lutego 2024 (15:52)

Paweł Bolesław Graś to polski przedsiębiorca i polityk. Od wielu lat jest jednym z najbliższych współpracowników Donalda Tuska. Pracował jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w latach 2007-2008 oraz 2009-2014. Od 2009 do 2014 roku był rzecznikiem prasowym Donalda Tuska, a od 2013 do 2014 był również sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. Następnie pełnił funkcję współpracownika Donalda Tuska w Radzie Europejskiej oraz w Europejskiej Partii Ludowej. W 2024 roku wrócił do polskiej polityki na stanowisko szefa gabinetu premiera Donalda Tuska.

Paweł Graś
Paweł Graś/ Andrzej Iwanczuk/Reporter

Paweł Graś

Paweł Graś - wykształcenie

Paweł Graś początkowo planował zostać prawnikiem - ma za sobą trzy lata studiów prawniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Finalnie, na tej samej uczelni, w 1992 roku ukończył studia dziennikarskie w Instytucie Nauk Politycznych UJ.

Paweł Graś - kariera zawodowa

W wieku 26 lat założył własne przedsiębiorstwo - firmę informatyczną Pro-Holding, którą kierował przez 10 lat, aż do roku 2000.

Paweł Graś - kariera polityczna

Paweł Graś działalność polityczną rozpoczął podczas studiów, dołączając do opozycji. Pod koniec lat 80. XX w. został przewodniczącym Komisji Uczelnianej Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Jagiellońskim

W 1995 roku współtworzył Ruch Stu. Był przewodniczącym tej organizacji w regionie małopolskim. Następnie został przewodniczącym Rady Politycznej Ruchu Stu.

W 1998 roku został doradcą premiera Jerzego Buzka ds. obronności i bezpieczeństwa państwa. Jeszcze pod koniec tego samego roku udało mu się dostać do Sejmu RP, dzięki rezygnacji Marka Nawary z Akcji Wyborczej "Solidarność", którego miejsce zajął w łąwach poselskich. W tym czasie zasiadł w Zespole Parlamentarnym Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów jako reprezentant Ruchu Stu. Następnie przeszedł do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

W końcu w 2001 roku został pełnomocnikiem Platformy Obywatelskiej w Małopolsce Południowo-Zachodniej.

W kolejnych wyborach parlamentarnych w latach 2001-2014 kandydował z listy Platformy Obywatelskiej, za każdym razem zdobywając miejsce w Sejmie. W tym czasie zasiadał w wielu komisjach sejmowych, m.in. Komisji Obrony Narodowej, Komisji Spraw Zagranicznych czy Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

W 2007 roku stał się jednym z najbardziej zaufanych współpracowników Donalda Tuska. W czasie trwania V kadencji Sejmu został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Służb Specjalnych oraz mianowany sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera, a także pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa i koordynatorem służb specjalnych. Stanowiska pełnił do roku 2008, w którym podał się do dymisji.

W 2009 wrócił na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Został także rzecznikiem prasowym rządu. Cztery lata później objął stanowisko sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

W styczniu 2014 jego miejsce na stanowisku rzecznika prasowego objęła Małgorzata Kidawa-Błońska. Pod koniec tego samego roku Paweł Graś złożył mandat poselski oraz zrezygnował ze stanowiska sekretarza stanu, a także z funkcji sekretarza generalnego PO. Wiązało się to z planami objęcia nowego stanowiska w polityce europejskiej. W grudniu 2014 roku Donald Tusk objął stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, a Paweł Graś został jego starszym doradcą ds. polityki i komunikacji. Tę funkcję pełnił przez pięć kolejnych lat

W 2019 roku razem z Donaldem Tuskiem, przeszedł na stanowisko w Europejskiej Partii Ludowej, gdzie Tusk zasiadł na stanowisku przewodniczącego. Paweł Graś natomiast objął funkcję szefa jego gabinetu.

Po objęciu stanowiska premiera RP w 2024 roku, Donald Tusk ogłosił jego powrót do polskiej polityki - Paweł Graś został szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów.

Paweł Graś - życie prywatne

Paweł Graś prywatnie jest żonaty. Ma dorosłego syna Jakuba, który jest aktorem i muzykiem.

W mediach społecznościowych polityk dzieli się nie tylko kulisami pracy polityka, ale przede wszystkim urywkami z życia prywatnego. Jest miłośnikiem zwierząt. W 2023 roku adoptował psa z portugalskiego schroniska.
Temat Paweł Graś znajdziesz również w serwisie: Biznes

Paweł Graś - Wiadomości

Piątek, 2 lutego 2024 (09:11)
- Paweł Graś jest już szefem gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska - poinformował w piątek szef KPRM Jan Grabiec. - Ma duże doświadczenie w tym zakresie - dodał. Grabiec zabrał głos także w...
Wtorek, 30 stycznia 2024 (15:48)
- Mam nadzieję, że to właśnie się finalizuje i Paweł Graś będzie szefem mojego gabinetu - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej. - Mogę zawsze na niego liczyć, także dla mnie...
Niedziela, 15 października 2023 (23:18)
Radość, uśmiech i taneczne wygłupy - wieczór wyborczy Koalicji Obywatelskiej był w niedzielę po godz. 21 prawdopodobnie najbardziej szczęśliwym miejscem w Warszawie. Choć politycy KO starają się...
Środa, 12 stycznia 2022 (16:05)
Czy w drugim co do wielkości mieście Polski mamy koalicję PiS z Polską 2020? Jedni twierdzą, że tak, drudzy, że nie. Na pewno, historia ta powinna uczyć tę cześć z nas, która jeszcze jest w stanie...
Wtorek, 22 czerwca 2021 (11:44)
Zimą 2019 roku od Bałtyku po Tatry lotem błyskawicy przeleciała wiadomość o powrocie Donalda Tuska. W mass mediach wypłynęła zagadkowa nazwa: "Ruch 4 czerwca". Atmosfera tajemnicy prowokowała do...