Reklama

Monika Rosa

Wtorek, 31 października 2023 (13:06)AktualizacjaPiątek, 7 czerwca 2024 (17:51)

Monika Anna Rosa to polska polityk, politolog i działaczka społeczna. Od 2015 roku posłanka na Sejm VIII, IX i X kadencji.

Monika Rosa
Monika Rosa/Piotr Molecki/East News

Monika Rosa

  • Data urodzenia:24.04.1986
  • Miejsce urodzenia:Czeladź
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Monika Rosa - wykształcenie

Monika Anna Rosa ma wykształcenie wyższe. W 2010 roku ukończyła politologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim.

Monika Rosa - kariera zawodowa

Monika Rosa pracowała w lokalnej rozgłośni Radio CCM na Śląsku. Następnie była koordynatorem w dziale HR Opteam Poland w Katowicach (2008-2010).

Współtworzyła czasopismo "Lberté!".

Monika Rosa - kariera polityczna

W 2010 roku Monika Rosa rozpoczęła pracę w Kancelarii Prezydenta RP, gdy głową państwa był Bronisław Komorowski. Koordynowała m.in. obchody 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku.

W 2015 roku uzyskała mandat posłanki startując w okręgu katowickim z listy Nowoczesnej

W wyborach parlamentarnych w 2019 roku startowała z Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej i z powodzeniem dostała się do Sejmu, uzyskując prawie 14 tys. głosów. W sejmie VIII kadencji zasiadała m.in. w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich oraz Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

W 2023 roku z wynikiem prawie 45 tys. głosów ponowne została wybrana na posłankę na Sejm z ramienia Koalicji Obywatelskiej.

Posłanka Monika Rosa od wielu lat jest zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych. Bierze także udział w projektach społecznych. Uczestniczyła m.in. w protestach w obronie Wolnych Sądów, a także w Czarnym Proteście w obronie praw kobiet.

Monika Rosa - życie prywatne

Monika Anna Rosa jest Ślązaczką, którą deklaruje jako narodowość. Wychowała się w Gliwicach, skąd pochodzą jej rodzice.

W 2021 roku urodził się jej syn Filip.

Powiązane z tematem Monika Rosa

Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Monika Rosa - Wiadomości

Środa, 8 maja 2024 (18:56)
Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Zgodnie z decyzją wyższej izby parlamentu język śląski może zostać uznany za język...
Środa, 14 lutego 2024 (13:53)
Posłanki tańczące w sejmowym holu w rytm skocznej piosenki - świadkiem takiej sceny byli dziennikarze przebywający w środę w parlamencie. To element międzynarodowej kampanii "Nazywam się miliard",...
Poniedziałek, 11 grudnia 2023 (21:43)
Donald Tusk zdobył 248 głosów poparcia i tym samym został wybrany przez Sejm na premiera. W sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy, w których politycy - nie tylko z Polski - składają liderowi KO...

Monika Rosa - Wideo