Reklama

Mariusz Gosek

Wtorek, 14 listopada 2023 (13:19)AktualizacjaŚroda, 15 listopada 2023 (09:01)

Mariusz Gosek to polski polityk, samorządowiec i poseł na Sejm IX i X kadencji. Jest liderem Suwerennej Polski w województwie świętokrzyskim.

Mariusz Gosek
Mariusz Gosek/Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Mariusz Gosek

  • Data urodzenia:20.08.1982
  • Miejsce urodzenia:Kielce
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Mariusz Marek Gosek - wykształcenie

Mariusz Gosek jest magistrem pedagogiki. Ukończył studia w 2005 roku na Wydziale Pedagogicznym i Nauk o Zdrowiu na Akademii Świętokrzyskiej.

Mariusz Marek Gosek - kariera polityczna

Mariusz Gosek jest działaczem Suwerennej Polski, bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry.

W latach 2009-2014 był asystentem Jacka Włosowicza, który zasiadał wówczas w Parlamencie Europejskim. W latach 2015-2018 Mariusz Gosek był dyrektorem wspólnego biura Zbigniewa Ziobry (posła) i Jacka Włosowicza (senatora).

W latach 2015-2019 był sekretarzem generalnym partii Zbigniewa Ziobry, która wówczas nosiła nazwę Solidarnej Polski. Zrezygnował, gdy siedziba partii została przeniesiona do Warszawy. Funkcję sekretarza generalnego pełnił później jeszcze raz w latach 2022-2023.

Mariusz Gosek wystartował w wyborach samorządowych w 2018 roku. Zdobył wówczas mandat radnego w sejmiku województwa świętokrzyskiego. Następnie został członkiem zarządu województwa. Odpowiadał m.in. za edukację, komunikację społeczną i sport.

Wystartował także w wyborach do Sejmu w 2019 roku. Początkowo mandatu nie zdobył, ale ostatecznie objął go na początku 2020 roku, gdy zwolnił się mandat po Dominiku Tarczyńskim, który przeniósł się do Parlamentu Europejskiego. W Sejmie IX kadencji był wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego PiS z ramienia Solidarnej Polski.

W 2022 roku Mariusz Gosek został prezesem Solidarnej Polski w województwie świętokrzyskim. Z wyborem wiążą się kontrowersje. Pierwszy zjazd wyborczy przerwano, a następnie zarząd krajowy partii wyrzucił z Solidarnej Polski Jacka Włosowicza, kontrkandydata Mariusza Goska na stanowisko prezesa, z którym wcześniej blisko współpracował. Z partią pożegnał się także Grzegorz Banaś (były senator i wojewoda świętokrzyski). Na znak protestu z partii odeszło wtedy około 30 lokalnych działaczy.

Mariusz Gosek wystartował ponownie w wyborach parlamentarnych w 2023 roku i uzyskał reelekcję, choć miał dopiero 10. miejsce na liście wyborczej w swoim macierzystym okręgu kieleckim. Zdobył 5309 głosów.

Mariusz Marek Gosek - życie prywatne

Wieloletnią partnerką Mariusza Goska jest Dorota Łukomska, która od 2009 roku jest burmistrzem Stąporkowa, sześciotysięcznego miasteczka w województwie świętokrzyskim. Była ona najmłodszym burmistrzem w Polsce - miała w chwili wyboru 28 lat. Wcześniej pracowała w biurze Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Mariusz Gosek - Wiadomości

Środa, 20 grudnia 2023 (14:22)
Marcin Romanowski (Suwerenna Polska) złożył do prokuratury zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez Bartłomieja Sienkiewicza i jego współpracowników. Poseł zarzuca...
Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...
Wtorek, 17 października 2023 (11:23)
PiS wygrało wybory parlamentarne, jednak traci sporo posłów i nie będzie w stanie stworzyć stabilnej większości. Za to mniejszy koalicjant - partia Zbigniewa Ziobry - utrzymał swój wyborczy...

Mariusz Gosek - Wideo

Środa, 23 czerwca 2021 (08:57)
- Jestem powściągliwy przed takimi informacjami, które faktycznie mogą być dezinformacjami, czy krótko mówiąc mogą nie oddawać rzeczywistości - podkreślił poseł Solidarnej Polski Mariusz Gosek...