Reklama

Marek Suski

Poniedziałek, 5 grudnia 2022 (17:35)
Marek Suski to polski polityk, poseł na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.
Marek Suski - najważniejsze informacje
Marek Suski /fot. Jacek Dominski/REPORTER /East News

Marek Suski - najważniejsze informacje

Marek Suski to polski polityk, poseł na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

Marek Suski – wykształcenie i kariera zawodowa

Marek Suski ma wykształcenie średnie policealne/pomaturalne. W roku 1980 ukończył Pomaturalne Studium Zawodowe, na kierunku Technik Teatralny. Następnie został zatrudniony w Teatrze Wielkim w Warszawie, po czym do początku lat 90’ pracował w zakładzie rzemieślniczym. W latach 1993-1996 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Tarczynie, a od 1997 do 1999 roku był dyrektorem filii biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego w Radomiu. Później został zatrudniony w spółce akcyjnej „Srebrna”.

Marek Suski – kariera polityczna

Marek Suski był współtwórcą i członkiem Porozumienia Centrum w roku 1990. W roku 2001 razem z Lechem Kaczyńskim i Jarosławem Kaczyńskim założył partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość. Został wybrany na posła z listy PiS w roku 2001, a w roku 2005 uzyskał reelekcję. Został między innymi członkiem Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich. Po raz trzeci uzyskał mandat poselski w roku 2007. W roku 2008 usunięto go z funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich ze względu na dyscyplinarne ukaranie Marka Suskiego przez Komisję Etyki Poselskiej.

Ponownie uzyskał mandat poselski w roku 2011 i 2015. Dnia 19 grudnia 2017 roku Marek Suski został powołany na szefa Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów w randze sekretarza stanu w KPRM. W wyborach parlamentarnych w roku 2019 został posłem na Sejm IX kadencji.

Marek Suski – życie prywatne

Marek Suski jest synem Janusza i Aliny. Jego żoną jest Elżbieta Suska, nauczycielka w przedszkolu w Grójcu. Małżeństwo ma dwójkę dzieci: córkę Lenę i syna Piotra.

Marek Suski ma szlacheckie korzenie. To potomek rodu Chebda de Grabie Suskich herbu Pomian.

Marek Suski - Wiadomości

Marek Suski - Wideo