Reklama

Marek Ast

Marek Ast /Wojciech Olkusnik/East News /East News
  • Data urodzenia:

    27.09.1958

  • Miejsce urodzenia:

    Zielona Góra

  • Kraj urodzenia:

    Polska

  • Należy do:

Marek Ast to polski poseł, radca prawny i samorządowiec. W 2006 roku sprawował urząd wojewody lubuskiego. Przynależy do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Marek Ast – wykształcenie

Marek Ast ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Przez kilka lat pracował jako nauczyciel we Wschowie. Z początku uczył w Państwowym Domu Dziecka, a następnie w Zespole Szkół Zawodowych. W 1990 roku został radcą prawnym, a rok później burmistrzem Szlichtyngowej. Z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność został wybrany do sejmiku lubuskiego, gdzie działał w latach 1998-2002. 

Działał przy powstaniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Należał do Porozumienia Centrum, z którego przeniósł się do Prawa i Sprawiedliwości.

Marek Ast – kariera polityczna

Marek Ast był wojewodą lubuskim od stycznia do sierpnia 2006 roku. Zrezygnował ze stanowiska, gdy tylko otrzymał szansę otrzymania mandatu poselskiego. Rok później ponownie został wybrany na posła. Kolejne wybory pozwoliły mu na reelekcję. W 2019 roku został przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Oprócz tego objął stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji Ustawodawczej. W 2021 roku Mateusz Morawiecki wybrał go do składu Rady Doradców Politycznych.

Marek Ast – życie prywatne

Polityk urodził się 27 września 1958 roku w Zielonej Górze. Jest synem Kazimierza i Haliny Astów.

Wiadomości

Wideo