Reklama

Lwów

Środa, 11 czerwca 2025 (09:58)AktualizacjaŚroda, 11 czerwca 2025 (12:58)

Lwów to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych miast Ukrainy, które od wieków zachwyca swoją architekturą, historią i wielokulturowym dziedzictwem. Metropolia leży w zachodniej części kraju. Lwów przez wieki był związany z Polską, Austro-Węgrami, a później Związkiem Radzieckim. Dziś jest silnym symbolem tożsamości narodowej Ukrainy, stał się ostoją europejskich wartości wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Gmach Opery Lwowskiej we Lwowie na Ukrainie
Gmach Opery Lwowskiej we Lwowie na Ukrainie/Karol Porwich/East News

Lwów

Powierzchnia: ok. 182 km² 
Liczba ludności: około 700 tys. mieszkańców (przed wojną) 
Obwód: lwowski 

Lwów to miasto kontrastów: średniowieczne kamienice i brukowane ulice kontrastują z nowoczesnymi kawiarniami, instytucjami IT i intensywnym życiem kulturalnym. 

Miasto uważane jest za jedno z najbardziej "zachodnich" w mentalności i stylu życia w całej Ukrainie

Lwów - położenie  

Miasto Lwów położone jest w zachodniej Ukrainie, około 70 km od granicy z Polską. Ta lokalizacja sprawia, że Lwów pełni ważną funkcję komunikacyjną i handlową - to brama Ukrainy do Unii Europejskiej.

Przez miasto przebiegają kluczowe trasy kolejowe i drogowe

Lwów - atrakcje turystyczne 

Stare Miasto we Lwowie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu takie perły architektury jak Katedra Łacińska, Cerkiew Wołoska czy imponujący gmach Opery Lwowskiej. 

Wiele kamienic w centrum Lwowa pamięta czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Austro-Węgier i przedwojennej Polski. 

We Lwowie znajdują się cmentarze polskie, ukraińskie, żydowskie i ormiańskie, w tym słynny Cmentarz Łyczakowski, a na nim Cmentarz Orląt Lwowskich znany także jako cmentarz Obrońców Lwowa. 

Lwów - gospodarka

W ostatnich latach Lwów stał się też centrum rozwoju sektora IT - działały tu setki firm technologicznych, biur outsourcingowych i start-upów. 

Miasto wspierało innowacyjność i przyciągało inwestorów dzięki dobrej infrastrukturze, wysokiej jakości edukacji technicznej i bliskości UE. 

Lwów podczas inwazji rosyjskiej 

W 2022 roku - po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę - Lwów pozostał stosunkowo bezpieczny - miasto, położone daleko od linii frontu, stało się głównym punktem ewakuacji dla setek tysięcy uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Szkoły, domy kultury, a nawet teatry przekształcano w tymczasowe schronienia

Lwów stał się też centrum pomocy humanitarnej, a lotnisko, linie kolejowe i magazyny odegrały ogromną rolę w przyjmowaniu wsparcia międzynarodowego. 

Miasto było wielokrotnie celem rosyjskich ataków rakietowych, głównie na infrastrukturę energetyczną i wojskową. 

Mimo trwającej wojny z Rosją Lwów nadal funkcjonuje - kawiarnie są otwarte, działają szkoły, odbywają się koncerty i wystawy.
Temat Lwów znajdziesz również w serwisie: Historia, Film, Sport, Biznes

Lwów - Wiadomości

Środa, 4 września 2024 (12:13)
Premier Donald Tusk zadeklarował pomoc Polski w odbudowie zaatakowanego przez Rosjan Lwowa. Komunikat pojawił się w mediach społecznościowych szefa polskiego rządu. To reakcja na ostrzał, który...
Piątek, 19 lipca 2024 (19:37)
We Lwowie strzelano do Iryny Farion, kontrowersyjnej wykładowczyni i byłej deputowanej do Rady Najwyższej Ukrainy. Kobieta zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń. W ostatnich miesiącach...

Lwów - Wideo

Piątek, 24 lutego 2023 (18:11)
Miasto, które jest tak blisko naszej granicy, ale życie w nim jest tak różne od naszego. W "Wydarzeniach" relacja Andrzeja Wyrwińskiego, który w rocznicę początku rosyjskiej inwazji udał się do Lwowa.