Reklama

Łukasz Kmita

Poniedziałek, 29 stycznia 2024 (13:50)AktualizacjaŚroda, 31 stycznia 2024 (09:38)

Łukasz Marek Kmita to polityk i samorządowiec. Były wojewoda małopolski. Poseł na Sejm X kadencji.

Łukasz Kmita
Łukasz Kmita/Jacek Szydlowski/Agencja FORUM

Łukasz Kmita

​Łukasz Kmita - wykształcenie

Łukasz Kmita jest absolwentem administracji europejskiej i marketingu politycznego, które studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, międzynarodowych studiów menadżersko-finansowych na Uniwersytecie Technicznym w Brnie.

Ukończył także studia Executive Master of Business Administration Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie.

Ponadto, uczęszczał na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, gdzie studiował kierunek menedżersko-finansowy.

Łukasz Kmita - kariera zawodowa

Łukasz Kmita w latach 2005-2007 pracował jako rzecznik prasowy Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. 

Pracował także jako dziennikarz. Był akredytowanym dziennikarzem podczas wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce, a także pracował dla kilku wydawnictw.

W 2015 został przewodniczącym olkuskiego Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" i kierował nim do 2016 r.. Podczas swojego rocznego urzędu zmienił trasy autobusów oraz godziny odjazdów

W 2016 r. został dyrektorem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w Krakowie i był nim do 2019 r.

Od 2019 r. zasiadał wRadzie Nadzorczej Radia Kraków, której był przewodniczącym.

Łukasz Kmita -  kariera polityczna

W wyborach samorządowych w 2006 r. Łukasz Kmita został wybrany na radnego gminy Olkusz. W 2010 r. uzyskał reelekcję. Został członkiem Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2007-2015 był dyrektorem biura poselskiego Jacka Osucha i łączył tę funkcję z pracą w samorządzie.

W wyborach samorządowych w 2014 roku zdobył mandat do Rady Powiatu Olkuskiego w Olkuszu. Był tam następnie przewodniczącym Komisji Budżetowej. Kandydował jednocześnie na burmistrza miasta jednak przegrał z Romanem Piaśnikiem, uzyskując 49,31 proc. głosów. 

W 2018 roku ponownie bezskutecznie startował w wyborach na prezydenta Olkusza. Zdobył jednak mandat radnego Olkusza i był nim całą kadencję do 2020 r. Do 2019 r. był przewodniczącym Rady Gminy Olkusz, ale został odwołany po utworzeniu nowej koalicjiPrzewodniczył Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej oraz Komisji Praworządności i Samorządności.

Od 2019 r. pełnił funkcję dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Dyrektora Departamentu Generalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

8 sierpnia 2020 r. został wojewodą małopolskim po odwołaniu Piotra Ćwika. 

Pracował również jako dyrektor Departamentu Generalnego Urzędu Marszałkowskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat do Sejmu X kadencji, kandydując z listy PiS w okręgu nr 12. Otrzymał 26 062 głosów.

Łukasz Kmita - odznaczenia i wyróżnienia

Łukasz Kmita otrzymał w 2023 r. Krzyż Honorowy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Pro Amico. Odznaczenie wręczył mu prezydent Andrzej Duda, m.in. za kształtowanie postaw patriotycznych.

Łukasz Kmita -  życie prywatne

Łukasz Kmita ma żonę Alicję.

Łukasz Kmita - Wiadomości

Wtorek, 14 listopada 2023 (16:33)
Minutą ciszy rozpoczął się drugi dzień pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Zgodnie z harmonogramem izba niższa zajęła się m.in. wyborem posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dotychczasowa...
Czwartek, 19 października 2023 (11:08)
Zwycięzcą październikowych wyborów parlamentarnych zostało Prawo i Sprawiedliwość, jednak to partie opozycji demokratycznej mają największe szanse na utworzenie rządu. Interia publikuje pełną listę...

Łukasz Kmita - Wideo

Środa, 3 kwietnia 2024 (10:00)
Wierzy, że PiS może wygrać w dużych miastach. w kampanii wyborczej nie rezygnuje z partyjnego szyldu, niektóre decyzje Rafała Trzaskowskiego uważa za słuszne i chce je skopiować w Krakowie, ma...