Lech Falandysz - wykształcenie i kariera naukowa
Lech Falandysz ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim w 1965 roku. Po uzyskaniu tytułu magistra pozostał na uczelni, gdzie pracował w Zakładzie Prawa Karnego.
W 1971 roku obronił pracę doktorską, a jego badania koncentrowały się na wiktymologii, czyli roli ofiary w przestępstwie. Był autorem pierwszych w Polsce monografii poświęconych temu tematowi.
Uzyskał habilitację w 1981 roku, a w 1991 r. został profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jego specjalizacja obejmowała prawo karne, a także działalność w różnych instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości. Zajmował się też badaniami nad nieposłuszeństwem obywatelskim.
W latach 90-tych XX wieku
kierował Zakładem Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz był
dyrektorem Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości przy
Ministerstwie Sprawiedliwości.
Lech Falandysz - działalność polityczna
Lech Falandysz był od 1980 rokuczłonkiem
NSZZ "Solidarność", współpracował z innymi liderami ruchu. Po wprowadzeniu w 1981 r. stanu wojennego, wystąpił z
Stronnictwa Demokratycznego i zaangażował się w działalność Komitetu Helsińskiego, który monitorował przestrzeganie praw człowieka w Polsce.
W przeddzień wyborów parlamentarnych w 1991 roku Falandysz dołączył do proprezydenckiej partii "Victoria", która wspierała
Lecha Wałęsę.
Jego działalność polityczna była związana z promowaniem reform prawnych oraz wspieraniem działań mających na celu umocnienie demokracji w Polsce.
W 1991 r. został ministrem w Kancelarii Prezydenta RP, najpierw w randze sekretarza stanu. Był zastępcą szefa Kancelarii Prezydenta podczas kadencji Lecha Wałęsy.
O Lechu Falandyszu zrobiło się głośno, gdy próbował uzasadnić odwołanie przez prezydenta z KRRiT dwóch "swoich" członków:
Marka Markiewicza i
Macieja Iłowieckiego. Takie działanie zostało nazwane
"falandyzacją prawa".
15 lutego 1995 r. Lech Falandysz złożył dymisję z zajmowanego w Kancelarii Prezydenta stanowiska. Swą decyzję uzasadnił tym, że niemożliwa jest jego dalsza współpraca z szefem gabinetu prezydenta,
Mieczysławem Wachowskim.
Po odejściu z Kancelarii Prezydenta Lech Falandysz kontynuował swoją karierę prawniczą i naukową, pozostając aktywnym uczestnikiem debaty publicznej aż do swojej śmierci w 2003 roku.
Lech Falandysz - odznaczenia
Lech Falandysz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002 r.).
Lech Falandysz - życie prywatne
Lech Falandysz był żonaty z Barbarą Boboli-Falandysz (1959-2015), prawniczką i mediatorką, która zmarła na chorobę nowotworową. Mieli czworo dzieci.