Reklama

Reklama

Kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi

/Petras Malukas / AFP /East News
Kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi to wydarzenia, będące częścią operacji hybrydowej prowadzonej przez białoruskie służby specjalne na granicy z Polską, a także z Litwą i Łotwą. Jest to zorganizowany, nielegalny przerzut imigrantów oraz uchodźców do Unii Europejskiej z Iraku, Afganistanu oraz innych krajów Bliskiego Wchodu i Afryki (w większości dorosłych mężczyzn).

Prezydent Białorusi, Alaksandr Łukaszenka przyznał, że wspieranie przerzutu uchodźców do krajów Unii Europejskiej jest odpowiedzią na sankcje gospodarcze nałożone na Białoruś przez UE.

Na polskiej granicy powstrzymywanie fali imigrantów trwa od sierpnia 2021, a w szczytowym momencie w ciągu doby dochodziło do nawet pół tysiąca prób nielegalnych prób wtargnięcia na teren Polski. Odkąd sytuacja stała się niepewna, w pilnowaniu porządku straży granicznej pomaga wojsko.

W związku z kryzysem migracyjnym polski rząd 2 września 2021 wprowadził stan wyjątkowy na terenach przygranicznych z Białorusią, a 1 października został on przedłużony do końca kolejnego miesiąca. 2 listopada 2021 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Prace nad liczącą około 186 kilometrów fortyfikacją są w toku.

Więcej na temat Kryzys migracyjny na granicy Polski i Białorusi

  • Bariera na granicy polsko-białoruskiej

    Bariera na granicy polsko-białoruskiej to system fortyfikacji, który powstaje od 25 stycznia 2022 roku na granicy Polski i Białorusi w celu jej dodatkowego zabezpieczenia. Przyczyną...

Wiadomości

Wideo