Reklama

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr /123RF/PICSEL
  • Data urodzenia:

    18.04.1947

  • Miejsce urodzenia:

    Kraków

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Jerzy Stuhr to polski aktor (filmowy i teatralny), reżyser, filolog i pisarz. Od 1994 roku jest profesorem sztuk teatralnych. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych polskich aktorów. W latach 1990-1996 oraz 2002-2008 pełnił funkcję rektora PWST w Krakowie.

Jerzy Stuhr — wykształcenie

W roku 1970 ukończył filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1972 studia na wydziale aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W 1994 roku został profesorem sztuk teatralnych.

Jerzy Stuhr —  kariera

Jest jedynym z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej lubianych aktorów w Polsce. Tuż po ukończeniu studiów został zatrudniony w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie jedną z jego pierwszych ról była postać Belzebuba w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Konrada Swinarskiego. W roku 1972 pojawił się pierwszy raz na duży mekranie w debiucie reżyserskim Grzegorza Królikiewicza „Na wylot”. W połowie lat 70. współprowadził programy telewizyjne z cyklu „Spotkanie z Balladą”. Występował w licznych filmach Krzysztofa Kieślowskiego. Grywał w wielu kultowych filmach, m.in. „Seksmisja”, „Obywatel Piszczyk”, „Kiler”.

W latach 80. pracował we Włoszech, gdzie udzielał się w miejscowych teatrach i szkołach teatralnych — wystawiał spektakle teatralne, współpracował ze Szkołą Teatralną w Bolonii i Teatro Stabile w Trieście. Prowadził także kursy aktorskie we Florencji. Jego debiute mreżyserskim w kinematografii była adaptacja powieści Jerzego Pilcha „Spis cudzołożnic” w 1994 roku. W latach 1990-1996 oraz 2002-2008 był rektorem krakowskiej PWST.

Jest laureatem niezliczonych nagród filmowych i teatralnych,m.in. Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie „Persona Non Grata” czy nagrody specjalnej „Orzeł” za osiągnięcia życia.

Jerzy Stuhr —  życie osobiste

Prywatnie jest mężem skrzypaczki Barbary (z domu Kóski) od 1971 roku. Mają razem dwoje dzieci — Macieja, który podobnie jak ojciec został aktorem oraz córkę Mariannę, która jest malarką. Jerzy Stuhr przeszedł dwa zawały serca — jeden w 1988 roku, a drugi w 2016. We wrześniu 2011 roku przyznał, że cierpi na nowotwór krtani. W lipcu 2020 roku przeszedł udar mózgu. W październiku 2022 doprowadził do kolizji drogowej pod wpływem alkoholu.

Jerzy Stuhr —  poglądy

Oficjalnie Jerzy Stuhr rzadko wypowiada się na tematy polityczne, jednak nie ukrywa swojej antypatii do obozu rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2019 razem z Mariuszem Szczygłem i Tomaszem Sadlikiem wygrał proces ze Skarbem Państwa w walce o smog i prawo do oddychania czystym powietrzem.

Temat Jerzy Stuhr znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości