Reklama

Jamajka

Wtorek, 11 czerwca 2024 (15:01)AktualizacjaŚroda, 12 czerwca 2024 (14:11)

Jamajka jest państwem wyspiarskim, które leży na Morzu Karaibskim. Wyspa jest częścią archipelagu Wielkich Antyli. Na Jamajkę turystów przyciągają piękne plaże, bardzo dobra pogoda przez cały rok i miejsca kojarzone z muzyką reggae oraz jej najpopularniejszym przedstawicielem - Bobem Marleyem.

Jamajka
Jamajka/jemacb/pixabay.com

Jamajka

  • Stolica:Kingston
  • Powierzchnia:11 tys. km²
  • Ludność:3 mln
Językiem urzędowy Jamajki jest język angielski. Waluta oficjalna Jamalki to dolar jamajski (JMD).

Stolicą Jamajki jest Kingston. Inne względnie duże metropolie, które są jednocześnie popularnymi centrami turystycznymi, to: Montego Bay i Port Antonio. Mieszkańcy tego kraju mają pochodzenie afrykańskie, indiańskie, arabskie i europejskie.

Ciekawostką związaną z Jamajką jest fakt, że to właśnie tutaj narodził się ruch religijny zwany rastafarianizmem, który ma znaczący wpływ na kulturę i tożsamość całej wyspy.

Jamajka - położenie i klimat

Jamajka jest państwem położonym na południe od Kuby i na zachód od Haiti oraz Dominikany. Najwyższym szczytem na Jamajce jest Blue Mountain Peak.

Klimat tego kraju jest typowo tropikalny. Panuje tu jedna, wyjątkowo ciepła pora roku, co przyciąga rzesze turystów z całego świata. Jamajka leży w strefie, którą nawiedzają huragany.

Jamajka - ustrój polityczny

Kraj jest częścią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Ustrój polityczny panujący na Jamajce to monarchia konstytucyjna. Głową państwa jest król Karol III, którego na wyspie reprezentuje Gubernator Generalny.

Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, a władza wykonawcza - do rządu, którym kieruje premier.

System prawny opiera się na prawie zwyczajowym, które jest wzorowane na systemie brytyjskim

Jamajka - gospodarka krajowa

Głównymi naturalnymi bogactwami na wyspie są boksyty. Równie istotną gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Na Jamajce uprawia się m.in. cytrusy, kakaowiec, awokado, banany, palmy kokosowe i trzcinę cukrową.

Ogromne znaczenie w gospodarce ma także turystyka.  

Jamajka wciąż boryka się jednak z problemami gospodarczymi, wysokim zadłużeniem, bezrobociem i wysokim odsetkiem przestępczości

Jamajka - historia

Wyspę, którą zajmuje państwo Jamajka, odkrył w 1494 roku Krzysztof Kolumb, a w 1509 roku została ona skolonizowana przez Hiszpanów.

W 1655 roku Jamajkę przejęli Brytyjczycy, którzy przekształcili ją w ważne centrum handlu niewolnikami. Pracowali oni głównie na plantacjach trzciny cukrowej i tytoniu. Niewolnictwo na Jamajce zniesiono dopiero w XIX wieku.

Kraj wyzwolił się spod jurysdykcji Wielkiej Brytanii 6 sierpnia 1962 roku. Pozostał jednak członkiem Wspólnoty Narodów.
Temat Jamajka znajdziesz również w serwisie: Muzyka, Sport

Jamajka - Wiadomości

Sobota, 6 maja 2023 (07:00)
Ulice Londynu staną się w sobotę miejscem chwały króla Karola III. Wraz z żoną Kamilą uroczyście przejedzie z pałacu Buckingham do opactwa Westminster, gdzie zaplanowano jego koronację. Po...
Czwartek, 7 października 2021 (06:06)
W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach jest dramatycznie mało szczepionek. Zamieszkuje tam zaledwie osiem proc. ludności świata, ale zarejestrowano tam aż 35 procent wszystkich zgonów spowodowanych...
Środa, 25 listopada 2020 (12:55)
Surowa policjantka, gwiazda kalifornijskich elit, czy największa nadzieja demokratów - kim jest Kamala Harris? - zastanawia się Jakub Dymek na łamach "Przeglądu".