Reklama

Gabriela Morawska-Stanecka

Czwartek, 15 grudnia 2022 (13:57)
Gabriela Morawska-Stanecka to polska polityk, prawniczka i działaczka społeczna. Senator X kadencji i wicemarszałek Senatu X kadencji.
Gabriela Morawska-Stanecka - najważniejsze informacje
Gabriela Morawska-Stanecka / Jacek Domiński /East News

Gabriela Morawska-Stanecka - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    17.03.1968

  • Miejsce urodzenia:

    Szczyrk

  • Kraj urodzenia:

    Polska

Gabriela Morawska-Stanecka to polska polityk, prawniczka i działaczka społeczna. Senator X kadencji i wicemarszałek Senatu X kadencji.

Gabriela Morawska-Stanecka – wykształcenie i kariera zawodowa

Gabriela Morawska-Stanecka ma wyższe wykształcenie. W roku 1991 ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zdała egzamin sędziowski i radcowski w roku 1993. Przez kolejne 5 lat była radcą prawnym w ramach spółki cywilnej. Następnie do roku 2007 była notariuszem. Później podjęła praktykę w zawodzie adwokata i w roku 2009 została partnerem w kancelarii adwokackiej, mieszczącej się w Katowicach. W latach 2017-2019 prowadziła kancelarię prawa medycznego w tym samym mieście.

Gabriela Morawska-Stanecka – kariera polityczna

Gabriela Morawska-Stanecka w roku 2019 została członkiem Wiosny. Została też wiceprezesem ds. prawnych tej partii politycznej. W tym samym roku wystartowała w wyborach parlamentarnych jako kandydatka SLD i uzyskała mandat senatorski, zostając wybrana do Senatu X kadencji. Dnia 12 listopada 2019 roku wybrano ją na wicemarszałka Senatu X kadencji.

Kiedy Wiosna została rozwiązana w roku 2021, Gabriela Morawska-Stanecka przeniosła się do Nowej Lewicy. Pod koniec roku wystąpiła jednak z tej partii politycznej. Odeszła również z klubu parlamentarnego Lewicy. Jako bezpartyjna skupiła się na współtworzeniu koła parlamentarnego PPS (Polskiej Partii Socjalistycznej). Z kolei w roku 2022 była współtwórcą Stowarzyszenia Lewicy Demokratycznej.

Gabriela Morawska-Stanecka – życie prywatne

Gabriela Anna Morawska-Stanecka z domu Kubala to córka Teofila i Danuty. Ma męża i dwie córki. W roku 2020 ujawniła, że przeszła operację usunięcia obu piersi. Gabriela Morawska-Stanecka sama określa się jako adwokatka, działaczka społeczna i feministka.

Gabriela Morawska-Stanecka - Wiadomości

Gabriela Morawska-Stanecka - Wideo