Dzień Ziemi - kiedy go obchodzimy?
Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia.
Idea
Dnia Ziemi narodziła się pod koniec lat 60. XX wieku. W 1969 roku na konferencji
UNESCO w
San Francisco (USA) amerykański działacz
John McConnell zaproponował ustanowienie dnia poświęconego naszej planecie.
Rok później, 22 kwietnia 1970 roku, amerykański senator Gaylord Nelson zorganizował pierwszy oficjalny Dzień Ziemi jako reakcję na katastrofę ekologiczną i rosnące zanieczyszczenie środowiska.
Ponad 20 milionów Amerykanów - czyli około 10 proc. populacji USA - wzięło udział w protestach i działaniach proekologicznych. W efekcie wprowadzono szereg ustaw chroniących przyrodę, a także powołano Agencję Ochrony Środowiska (EPA).
Od tamtej pory Dzień Ziemi zyskał globalny zasięg i obecnie obchodzony jest w ponad 190 krajach.
Od kiedy obchodzimy Dzień Ziemi w Polsce?
W Polsce święto to obchodzone jest od 1990 roku.
Dzień Ziemi - jak obchodzimy go w Polsce?
W Polsce Dzień Ziemi to okazja do organizowania licznych wydarzeń promujących postawy ekologiczne. Szkoły, uczelnie, organizacje pozarządowe i samorządy przygotowują warsztaty, konkursy, happeningi, prelekcje i akcje sprzątania okolicy.
W wielu miejscach odbywają się również marsze, pikniki ekologiczne czy sadzenie drzew.
Celem tych działań jest edukacja społeczeństwa, szczególnie dzieci i młodzieży, na temat ochrony środowiska oraz zachęcanie do zmiany codziennych nawyków.
Dzień Ziemi - w jaki sposób można wziąć udział?
Zaangażowanie w Dzień Ziemi można zacząć od edukacji, uczestnicząc w spotkaniach i warsztatach ekologicznych. Można też wziąć udział w lokalnych inicjatywach, takich jak sprzątanie parków czy sadzenie drzew.
Duże znaczenie ma też codzienna troska o środowisko: segregowanie śmieci, oszczędzanie wody i energii, wybieranie transportu publicznego zamiast samochodu czy rezygnacja z jednorazowych opakowań.