Dzień Dziadka - dlaczego świętujemy 22 stycznia?
Historia Dnia Dziadka w Polsce sięga lat 70. XX wieku. Jest to święto "młodsze" o ponad 10 lat od Dnia Babci.
Pomysł uhonorowania dziadków pojawił się w Telewizji Polskiej w 1978 roku, kiedy to ogłoszono konkurs na wybór daty tego święta.
Pierwotnie planowano, by Dzień Dziadka obchodzono 30 maja, w rocznicę urodzin Mieczysława Fogga, jednak pomysł ten się nie przyjął.
Ostatecznie zdecydowano się na 22 stycznia, dzień po Dniu Babci. W 1981 roku oficjalnie wpisano Dzień Dziadka do kalendarza polskich świąt.
Dzień Dziadka jest obchodzony w wielu krajach na świecie, chociaż jego data i forma celebracji różnią się w zależności od regionu.
Dzień Dziadka w USA i Kanadzie
Jak obchodzony jest Dzień Dziadka w USA i Kanadzie? W USA i Kanadzie odpowiednikiem polskiego Dnia Dziadka i Dnia Babci jest Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day). Nie jest to święto podzielone na dwa dni, lecz wspólne święto wszystkich seniorów.
Jego inicjatorką była Marian Lucille Herndon McQuade z Zachodniej Wirginii, która dążyła do ustanowienia dnia poświęconego osobom starszym. Chciała zwrócić uwagę na problem samotności seniorów.
W 1978 roku prezydent Jimmy Carter oficjalnie ustanowił to święto, przypadające na pierwszą niedzielę po Labor Day, czyli na początek września. Symbolami tego dnia są niezapominajka oraz oficjalny hymn "A Song for Grandma and Grandpa".
Dzień Dziadka w Wielkiej Brytanii
Jak obchodzony jest Dzień Dziadka w Wielkiej Brytanii? W Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.
Dzień Dziadka we Włoszech
We Włoszech Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest 2 października jako "La Festa Dei Nonni". Święto to zostało ustanowione w 2005 roku.
Dzień Dziadka w Japonii
W Japonii od 1966 roku 15 września obchodzony jest Dzień Szacunku dla Osób Starszych. To ważne święto, podczas którego seniorzy są honorowani przez rodzinę i społeczeństwo.