Reklama

Reklama

Dodatek węglowy

Dodatek węglowy /Beata Zawrzel /Reporter
Dodatek węglowy to finansowe wsparcie w wysokości 3 000 zł dla gospodarstw domowych, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne.

Program wprowadzony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości przysługuje gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. 

Dodatek węglowy to rozwiązanie, którego nie ograniczają kryteria dochodowe, a wsparcie przysługuje również gospodarstwom, które wcześniej zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dodatek węglowy - zmiany w ustawie

Dodatek węglowy został skrytykowany z powodu niedoskonałości ustawy. W tej pojawił się zapis, że wsparcie gwarantowane jest dla każdego gospodarstwa domowego, które korzysta z węgla do ogrzewania. Wykorzystując fakt, że w jednym domu mogą być nawet trzy gospodarstwa, do urzędów trafiały wnioski o 9 tys. zł. Stąd zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Sejm przyjął zasadę, że 3 tys. zł przysługuje na adres, a nie na gospodarstwo. 

Nowelizacja ustawy zmieniła też termin wypłat. Urzędy mają 60 dni na rozpatrzenie wniosku. Zmiany w ustawie o dodatku węglowym wydłużają jednocześnie ostateczny termin, kiedy gminy muszą poradzić sobie z wypłatą pieniędzy.

Temat Dodatek węglowy znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

Wideo