- Powierzchnia: 33,5 km²
- Liczba ludności: około 105 tys. osób
- Województwo: śląskie
- Powiat: miasto na prawach powiatu
Chorzów - dzięki swojej centralnej lokalizacji oraz dobrej infrastrukturze komunikacyjnej, pełni ważną funkcję nie tylko przemysłową, ale i usługową w aglomeracji śląskiej.
Chorzów - położenie
Miasto położone jest w
południowej Polsce, w województwie śląskim, w samym sercu
Górnego Śląska. Graniczy m.in. z
Katowicami,
Siemianowicami Śląskimi i
Świętochłowicami. Stanowi część konurbacji katowickiej, co sprawia, że jest doskonale skomunikowane z innymi miastami regionu.
Chorzów - atrakcje turystyczne
Chociaż Chorzów przez lata był kojarzony głównie z przemysłem, dziś przyciąga także turystów. Największą atrakcją miasta jest
Park Śląski - jeden z największych parków miejskich w
Europie (obejmuje ogród zoologiczny, planetarium, kolejkę linową). Metropolia może poszczycić się także
Stadionem Śląskim - areną sportową o międzynarodowym znaczeniu.
Chorzów - gospodarka
Chorzów rozwinął się w oparciu o przemysł ciężki - głównie hutnictwo, przemysł chemiczny i górnictwo. W XX wieku funkcjonowały tu m.in. Huta Kościuszko oraz liczne zakłady związane z przemysłem chemicznym i maszynowym.
Współcześnie miasto przeszło proces restrukturyzacji - na terenach dawnych zakładów powstają nowe inwestycje, strefy ekonomiczne i centra usług. Rozwija się również sektor logistyki, handlu i nowoczesnych usług dla biznesu.
Chorzów - historia
Historia Chorzowa sięga średniowiecza, jednak dynamiczny rozwój miasta nastąpił w XIX wieku wraz z rewolucją przemysłową.
Powstanie hut, kopalń i linii kolejowych sprawiło, że wiejska osada przekształciła się w jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych regionu. W 1868 roku miejscowość otrzymała prawa miejskie.
Dziś miasto Chorzów stara się łączyć swoje dziedzictwo z nowoczesnością, otwierając się na nowe branże i inwestorów.