Reklama

Reklama

Black Friday

Black Friday /AFP
Black Friday, czyli Czarny Piątek, to dzień, na który z niecierpliwością czekają wszyscy wielbiciele zakupów w okazyjnych cenach. Odbywa się on raz w roku – w ostatni piątek listopada, czyli tuż po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. Wiele osób nazywa Black Friday największym świętem zakupów, gdyż w tym dniu niektóre sklepy generują nawet kilkanaście procent swojego rocznego dochodu. 

Black Friday – historia 

Historycy zajmujący się współczesnością łączą powstanie Black Friday z paradami, jakie urządzano z okazji Święta Dziękczynienia. Na końcu parad pojawiała się platforma ze Świętym Mikołajem. Symbolizował on fakt, że kolejnym dużym świętem jest Boże Narodzenie. Pod koniec XIX i na początku XX wieku parady były sponsorowane przez domy handlowe. Wykorzystywały one to wydarzenie do promocji swoich sklepów i ofert. Z czasem pierwszy dzień po Święcie Dziękczynienia stał się dniem, w którym oficjalnie startował sezon świątecznych zakupów. 

Inni upatrują etymologii słowa Black Friday w gigantycznych korkach, które dzień po Święcie Dziękczynienia opanowały ulice Filadelfii w latach 60-tych XX wieku. Kolejna teoria głosi, że nazwa Black Friday ma związek ze slangiem policyjnym. Dla stróżów prawa ten dzień jest bowiem pełen pracy, gdyż muszą strzec tłumów ludzi pochłoniętych „gorączką zakupową”. Z czasem termin Black Friday zaczął rozprzestrzeniać się po cały Stanach Zjednoczonych i wraz z upływem lat nabrał bardziej neutralnego znaczenia. 

Black Friday w Stanach Zjednoczonych

Wyznaczający w USA początek sezonu zakupów świątecznych Black Friday to dzień gigantycznych przecen oraz rabatów. Obniżone ceny przyciągają wówczas do sklepów miliony osób w całych Stanach Zjednoczonych, które nieraz godzinami czekają na otwarcie. 

Tradycją stały się zacięte walki o produkty, miejsce w kolejce, poturbowani klienci, a nawet zabójstwa. Szacuje się, że od 2006 roku w trakcie amerykańskiego święta wyprzedaży zginęło 14 osób, a 117 odniosło obrażenia. 

Czarny Piątek w Stanach Zjednoczonych to wyzwanie przede wszystkim dla personelu każdego sklepu. Wielu z nich nie ma wolnego w Święto Dziękczynienia. Praca na przełomie listopada i grudnia jest szczególnie trudna z uwagi na duży ruch oraz konflikty między klientami. 

Black Friday w Polsce

Czarny Piątek w Polsce odbywa się w znacznie spokojniejszej atmosferze, jednak z roku na rok zaobserwować można rosnące zainteresowanie listopadowymi wyprzedażami w sklepach. Z tego powodu galerie handlowe często organizują specjalne wydarzenia i wydłużają tego dnia godziny pracy. 

Dużą popularnością podczas Black Friday w Polsce cieszą się sklepy z artykułami RTV i AGD. Wiele osób korzysta też ze zniżek m.in. w sklepach odzieżowych oraz drogeriach. Warto zauważyć, że w Polsce rabaty podczas Black Friday są znacznie mniejsze niż w Stanach Zjednoczonych, ale za to oferty promocyjne często trwają kilka dni dłużej.

Temat Black Friday znajdziesz również w serwisie:

Wiadomości

 • Pułapki na klientów w Black Friday. Tak odróżnisz prawdziwą promocję od kantu

  Pułapki na klientów w Black Friday. Tak odróżnisz prawdziwą promocję od kantu

  Piątek, 25 listopada (06:45)
  Black Friday to szansa na zdobycie zwykle droższych produktów w niższych cenach. Tak jest w teorii. Nie jest żadną tajemnicą, że sklepy robią wszystko, by przyciągnąć klientów, nie tracąc...
 • Kurier znaleziony martwy w samochodzie. Pracował przez 7 dni w tygodniu

  Kurier znaleziony martwy w samochodzie. Pracował przez 7 dni w tygodniu

  Czwartek, 24 listopada (10:31)
  Warren Norton, 49-letni pracownik firmy kurierskiej DPD został znaleziony martwy w swoim służbowym pojeździe w brytyjskim Dartford. W ostatnim czasie mężczyzna pracował przez siedem dni w...
 • Pułapki na klientów w Czarny Piątek. Jak nie dać się oszukać?

  Pułapki na klientów w Czarny Piątek. Jak nie dać się oszukać?

  Poniedziałek, 14 listopada (13:56)
  Czarny Piątek to dzień, w którym można liczyć na okazje, promocje i obniżki w sklepach. To jednak tylko jedna strona medalu, ponieważ przedsiębiorcy wykorzystują ten dzień, by umiejętnie...
 • Reklama

 • "Czarny piątek" w całej Polsce. Protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej

  "Czarny piątek" w całej Polsce. Protesty przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej

  Piątek, 23 marca 2018 (15:16)
  ​Pod hasłem "Czarny piątek" w całym kraju odbyły manifestacje, które były odpowiedzią na obywatelski projekt ustawy "Zatrzymaj aborcję". Największa demonstracja odbyła się w Warszawie....
 • Norweski czarny piątek

  Środa, 27 lipca 2011 (11:53)
  Miejscowy ekstremista Anders Behring Breivik zabił w Norwegii ponad 70 osób. Twierdzi, że chciał wywołać antyislamską rewolucję.
 • Szał zakupów i komitety kolejkowe w USA

  Szał zakupów i komitety kolejkowe w USA

  Piątek, 27 listopada 2009 (09:03)
  Dziś w Stanach Zjednoczonych Black Friday, czyli "Czarny piątek"; dzień, kiedy niemal wszystkie sklepy oferują ponad 50 proc. obniżki. Wielu Amerykanów poświęciło nawet wczorajsze Święto...
 • Reklama

 • Czarny piątek w służbie zdrowia

  Czarny piątek w służbie zdrowia

  Piątek, 7 kwietnia 2006 (08:16)
  Sprawdzę, czy na podwyżki dla służby zdrowia można uruchomić rezerwę NFZ - obiecał dzisiaj protestującym minister Religa.
 • Czarny piątek tuż tuż

  Czarny piątek tuż tuż

  Środa, 5 kwietnia 2006 (16:06)
  Pomoc tylko dla pacjentów z zagrożeniem życia i oflagowane placówki - w piątek czeka nas strajk w służbie zdrowia.

Wideo