Reklama

Benjamin Netanjahu

Wtorek, 10 października 2023 (14:20)AktualizacjaCzwartek, 12 października 2023 (15:15)

Benjamin Netanjahu ("Bibi" Netanyahu) to izraelski polityk i dyplomata. Premier Izraela od 2022 roku. Poprzednio funkcję szefa rządu sprawował pięć razy (w latach 1996-1999 oraz 2009-2021). Jest najdłużej urzędującym przewodniczącym Knesetu od czasu uzyskania przez Izrael niepodległości. Jest przewodniczącym prawicowej partii Likud.

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu/Stocki/face to face/Reporter

Benjamin Netanjahu

  • Data urodzenia:21.10.1949
  • Miejsce urodzenia:Tel Awiw
  • Kraj urodzenia:Izrael

Benjamin Netanjahu - edukacja

Benjamin Netanjahu ukończył liceum Cheltenham High School w Pensylwanii w USA. 

Następnie studiował architekturę na Massachusetts Institute of Technology w Bostonie w Stanach Zjednoczonych, a także marketing na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie oraz nauki polityczne na Uniwersytecie Harvarda w Newtowne w stanie Massachussetts.

Benjamin Netanjahu - kariera wojskowa

Po ukończeniu nauki w 1967 roku powrócił do Izraela i wstąpił jako ochotnik do izraelskiej armii. Służył w elitarnej jednostce komandosów Sayeret Matkal. 

W 1973 roku Benjamin Netanjahu wystąpił z izraelskiej armii w randze kapitana.

Benjamin Netanjahu - kariera dyplomatyczna

W 1982 roku Benjamin Netanjahu pracował w Ambasadzie Izraela w Waszyngtonie. Był uczestnikiem rozmów o strategicznej współpracy między Izraelem a Stanami zjednoczonymi.

Od 1984 do 1988 roku był stałym ambasadorem Izraela przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wśród jego sukcesów wymienia się akcję odtajnienia archiwów ONZ dotyczących zbrodni wojennych popełnionych przez Niemcy w czasie drugiej wojny światowej.

Benjamin Netanjahu - kariera polityczna

W listopadzie 1988 roku w wyborach do 12. Knesetu Benjamin Netnjahu dostał się do izraelskiego parlamentu, startując z ramienia prawicowej partii Likud. W latach 1990-1991 był wiceministrem spraw zagranicznych.

W 1993 roku Benjamin Netanjahu został liderem opozycyjnej partii Likud, po tym jak ze stanowiska ustąpił Itzhak Schamir. Benjamin Netanjahu pełni tę funkcję z przerwami do teraz.

Benjamin Netanjahu - sześciokrotnie w roli premiera

Po raz pierwszy Benjamin Netanjahu został premierem Izraela 18 czerwca 1996 roku i tę funkcję pełnił do 6 lipca 1999 roku. Prowadził negocjacje z władzami Autonomii Palestyńskiej. W 1998 roku podpisał z Jaserem Arafatem porozumienie dotyczące przekazania Autonomii Palestyńskiej 13 procent ziem i otworzenia międzynarodowego portu lotniczego w Gazie w zamian za wykreślenie z Palestyńskiej Karty Narodowej artykułów wzywających do zniszczenia Izraela. W naradach uczestniczył także ówczesny prezydent USA Bill Clinton. Jednak zmieniona wersja Karty nigdy nie została wydana, a palestyńskie społeczeństwo nadal uznaje zapisy dotyczące zniszczenia Izraela. Pomimo zawartej umowy nadal miały miejsce zamachy i Netanjahu zdecydował, że zwalnia to Izrael z realizacji zobowiązań. Tym samym zrezygnował z przekazania kolejnych ziem autonomii palestyńskiej. Rozmowy pokojowe z władzami Palestyny zostały zawieszone. 

W lipcu 1999 roku Benjamin Netanjahu wycofał się z życia politycznego, ze względu na pogłoski dotyczące jego małżeństwa i podejrzeń o korupcję. 

Nowym liderem Likudu został Ariel Szaron. W 2001 roku Benjamin Netanjahu powrócił do rządu Szarona najpierw jako minister spraw zagranicznych, a następnie minister finansów. Jego reformy gospodarcze pozytywnie wpłynęły na PKB Izraela. Benjamin Netanjahu zostawił gospodarkę w dużo lepszym stanie niż była ona w 2002 roku. W 2005 roku podał się do dymisji w ramach sprzeciwu wobec wycofania się Izraela z okupowanej Strefy Gazy.

Benjamin Netanjahu ponownie został liderem Likudu w 2007 roku. Po raz drugi szefem izraelskiego rządu został w lutym 2009 roku i sprawował tę funkcję nieprzerwanie do 2021 roku. Benjamin Netanjahu dwukrotnie nadzorował operacje wojskowe przeciwko atakom ze Strefy Gazy. W czasie konfliktów Izraela z Palestyną, Netanjahu mógł liczyć na wsparcie USA, choć jego relacje z prezydentem USA Barackiem Obamą były trudne. Dopiero objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa w 2017 roku doprowadziło do polepszenia amerykańsko-izraelskich stosunków. W 2018 roku Trump oficjalnie ogłosił uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela. Decyzja amerykańskiego prezydenta wywołała burzę w świecie arabskim, który wspiera roszczenia Palestyny do wschodniej części Jerozolimy, okupowanej przez Izrael od czasu wojny na Bliskim Wschodzie w 1967 roku. 

Po raz szósty Benjamin Netanjahu został premierem 29 grudnia 2022 roku.

Po ataku Hamasu na Izrael (7 października 2023 r.), w którym zginęło co najmniej 700 osób, Benjamin Netanjahu zapowiedział odwet i zemstę na bojownikach.

Benjamin Netanjahu - kontrowersje

W 2019 roku Benjamin Netanjahu usłyszał zarzuty dotyczące przekupstwa, oszustw i nadużycia zaufania. Oskarżony był o przyjmowanie drogich prezentów od biznesmenów, a także o to, że przekupywał media, by przedstawiały go w lepszym świetle. Benjamin Netanjahu zaprzeczał tym zarzutom, twierdząc, że stał się ofiarą politycznej nagonki. 

W 2020 roku Benjamin Netanjahu stanął przed sądem jako pierwszy urzędujący premier. Oskarżenia pod jego adresem nie wpłynęły negatywnie na jego karierę polityczną. Benjamin Natanjahu dalej mógł liczyć na poparcie wyborców.

Benjamin Netanjahu - walka z terroryzmem

Benjamin Netanjahu założył ku pamięci swojego brata, pułkownika Jonathana Natanjahu, instytut Jonathana, aby pomagać demokracjom w walce z międzynarodowym terroryzmem. 

Starszy brat Benjamina Netanjahu poległ 4 lipca 1976 roku, prowadząc izraelską akcję ratowniczą w Ugandzie. Uwolniono wtedy 103 zakładników z rąk terrorystów palestyńskich i niemieckich.

Benjamin Netanjahu - życie prywatne

Benjamin Netanjahu jest synem Tzili Segal i Benziona Netanjahu (pierwotnie Milejkowski). Jego ojciec urodził się w 1910 roku w Warszawie, a następnie w 1920 roku wyemigrował z rodziną do Palestyny. Przyjął nazwisko od miejscowości Netanja.

W 1963 roku Benjamin Netanjahu z całą rodziną przeprowadził się do Filadelfii w Stanach Zjednoczonych, gdzie jego ojciec wykładał na wyższych uczelniach.

Benjamin Netanjahu od 1991 roku jest w związku małżeńskim z Sarą Netanyahu. Jest to jego trzecia żona. Poprzednio był żonaty z Fleur Cates (1981-1984) oraz Miriam Haran (1972-1978). Ma dwóch synów: Yaira i Avnera Netanyahu oraz córkę o imieniu Noa.

Benjamin Netanjahu - Wiadomości

Piątek, 7 czerwca 2024 (07:16)
"Szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu ma wygłosić przemówienie w Kongresie USA" - poinformowała AFP. Agencja, powołując się na źródło z amerykańskiego parlamentu, podała, że wystąpienie...
Wtorek, 21 maja 2024 (10:49)
Izraelski rząd porzucił dalsze plany dotyczące dużej ofensywy w Rafah w Strefie Gazy. Plany "wywarcia presji na Hamas" zostały wstrzymane pod naciskiem USA. - Nie jest już aktualna koncepcja, która...

Benjamin Netanjahu - Wideo

Poniedziałek, 27 marca 2023 (12:32)
W niedzielę wieczorem w Tel Awiwie wybuchły masowe protesty. Punktem zapalnym była dymisja ministra obrony Yoava Gallanta. Był on przeciwny forsowanym przez premiera Benjamina Netanyahu reformom...