Baszszar al-Asad - wykształcenie
Baszszar al-Asad ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Damasceńskim. Po zdobyciu tytułu doktora rozpoczął służbę w armii, a praktykę podyplomową jako lekarz odbył w wojskowym szpitalu Tischrin.
Następnie Baszszar al-Asad wyjechał do Londynu, gdzie w Western Eye Hospital podjął studia podyplomowe w zakresie okulistyki.
Baszszar al-Asad - działalność polityczna
Baszszar al-Asad wrócił do kraju w 1994 r. po śmierci jego starszego brata, który miał zostać
następcą ojca na stanowisku prezydenta Syrii. Po powrocie Baszszar al-Asad
wstąpił do akademii wojskowej.
Od 1998 r. nadzorował politykę Syrii w
Libanie podczas trwającej okupacji.
Baszszar al-Asad - prezydent Syrii
10 czerwca 2000 r. po śmierci ojca Baszszar al-Asad objął urząd prezydenta Syrii i został przywódcą Partii Baas.
Aby umożliwić jego wybór, parlament syryjski obniżył minimalny wiek kandydata na prezydenta z 40 do 34 lat - wieku Baszszara al-Asada w chwili wyborów. Po objęciu urzędu nadano mu także stopień generała.
W 2007 r. podczas kolejnego referendum został ponownie wybrany na prezydenta.
W 2003 r. Baszszar al-Asad
sprzeciwił się inwazji na Irak, próbując zablokować ją w Radzie Bezpieczeństwa
ONZ, ale został później
oskarżony przez USA o wspieranie irackiej rebelii szyickiej.
W 2005 r. po zamachu w Bejrucie, w którym zginął były premier Libanu Rafik al-Hariri, oskarżono Syrię o udział w tym wydarzeniu, co pogłębiło napięcia z USA. W tym samym roku Baszszar al-Asad wycofał wojska syryjskie z Libanu, co doprowadziło do złagodzenia części amerykańskich sankcji.
W 2014 r. podczas pierwszych wielopartyjnych wyborów prezydenckich Baszszar al-Asad został prezydentem na kolejną kadencję. Następnie w wyniku wyborów w 2021 r. ponownie objął urząd.
Baszszar al-Asad - wojna domowa w Syrii
Podczas wojny domowej, która rozpoczęła się od protestów przeciwko rządom Baszszar al-Asad, zdecydował on brutalnym ich tłumieniu, co doprowadziło do eskalacji konfliktu.
W wyniku działań zbrojnych zginęły tysiące ludzi, a kraj poniósł ogromne straty materialne. Baszszar al-Asad został oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości.
8 grudnia 2024 r. prezydent Syrii opuścił stolicę, która w tym samym dniu została zajęta przez rebeliantów.
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych
Rosji,
Baszszar al-Asad wyjechał z Syrii, a uprzednio
wydał rozkaz pokojowego przekazania władzy. Agencja Reuters podała, że mógł zginąć w katastrofie lotniczej podczas ucieczki, jednak informacje te zostały później wycofane.
Tego samego dnia TASS poinformowała, że Baszszar al-Asad wraz z rodziną przebywa w
Moskwie, gdzie miał
uzyskać azyl polityczny.
Baszszar al-Asad - życie prywatne
Baszszar al-Asad jest żonaty z Asmą Achras - Brytyjką syryjskiego pochodzenia. W 2017 r. u Asmy zdiagnozowano raka piersi, a kilka lat później białaczkę.
Baszszar al-Asad jest alawitą. Płynnie mówi po angielsku, zna także język francuski. Ma troje dzieci. Są to: Hafiza, Zajn i Karima.